17 vjet burg për shqiptarin nga Maqedonia që vrau gruan në Zvicër

Picture of INA
INA

15/06/2024

Që nga e hëna, shqiptari nga Maqedonia e Veriut, Afrim T. (49) është në gjykatë. Tani gjykata e ka dënuar për vrasjen mizore të gruas së tij Shqiponja I. (41) në shtator ’22 në Bergdietikon AG. Ai duhet të qëndrojë pas hekurave për 17 vjet

“Ju jeni fajtor për vrasjen!” Me këto fjalë, kryetari i trupit gjykues tregoi të premten pasdite kur shpalli vendimin për vrasjen e Bergdietikon AG se çështja ishte e qartë për gjykatën. Gjykatësi vazhdoi: „Ju keni sjellë vuajtje të pabesueshme për familjen tuaj, miqtë e gruas tuaj dhe kolegët tuaj të punës“. Dhe më tej: “Fëmijët tuaj nuk kanë humbur vetëm nënën, por pas një akti të tillë edhe babain e tyre”.

Prokuroria publike kërkoi një dënim me 18 vjet burg për vrasje, por dënimi i gjyqtarëve ishte pak më pak se 17 vjet. Sipas gjyqtarit, nuk është vërtetuar se ai e ka kryer vrasjen për lakmi financiare.

Në debatin e tij me gojë, ai shpjegoi se pse gjykata kishte vendosur për vrasje, siç kërkoi mbrojtja, transemton portali Shtegu. “Ti përdore forcë të madhe për ta shtyrë gruan tënde nën ujë në vaskë. Në këtë pozicion ajo nuk kishte asnjë shans për të mbrojtur veten. Ajo përjetoi një agoni shumë të dhimbshme dhe të gjatë”.
Gjyqtari hodhi poshtë edhe kritikat e mbrojtjes për raportin psikologjik. „Eksperti ka treguar qartë se ju jeni fajtor dhe nuk vuani nga ndonjë çrregullim mendor“. Përveç kësaj, falë dëshmitarëve është vërtetuar se ai nuk e ka marrë vesh vetëm lidhjen e gruas së tij pak para krimit. Kjo është arsyeja pse ai nuk mund të pretendonte një reagim të dhunshëm emocional të justifikuar.

Gjyqtari pa një motiv tjetër: “Ti doje të ndëshkonit gruan tuaj për këtë aferë. Ajo nuk po i shikonte më ata, por një burrë tjetër. Ju nuk mund ta duroni atë”.
Vendimi nuk është ende ligjërisht i plotfuqishëm.

TË FUNDIT
49 minuta
Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni
2 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
3 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
5 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
5 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ME TE LEXUARA

5 orë
SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri
1 ditë
Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri
5 orë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
23 orë
Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke
5 orë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
23 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
22 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
2 orë
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

arrest ushtar

Bashkëshortja e ish-ushtarit të UÇK-së tregon si u ndalua nga autoritetet në Maqedoni

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

vlora hyseni

SHISH: Luftuam spiunazhin serb dhe rus në Shqipëri

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ