186 të arrestuar për godinat e shembura nga tërmeti në Turqi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/02/2023

Më shumë se 600 persona po hetohen në Turqi lidhur me godinat që u shembën pas tërmeteve shkatërruese të 6 shkurtit. Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag tha të shtunën se 184 persona të dyshuar përfshirë kontraktorë dhe pronarë ndërtesash, ishin vënë në pranga. Komentet e tij tregojnë se sa janë zgjeruar hetimet, ndërsa vetëm 2 javë më parë ishte njoftuar lëshimi i 113 urdhër-arresteve. Mes personave të vënë në pranga është edhe kryebashkiaku i një prej qytezave pranë epiqendrës së lëkundjes së parë të dhunshme, me magnitudë 7.8.

Prej vitesh, ekspertët kanë paralajmëruar mbi korrupsionin endemik dhe politikat qeveritare që i kishin bërë godinat e reja të pasigurta. Bilanci i konfirmuar i vdekjeve në Turqi dhe Siri i ka tejkaluar 50 mijë. Më shumë se 160 mijë godina janë dëmtuar rëndë në Turqi pas tërmeteve, duke ngritur pikëpyetje nëse ndikimi i katastrofave natyre ishte përkeqësuar nga dështimet njerëzore.

Partitë opozitare dhe disa ekspertë të ndërtimit akuzojnë administratën e presidentit Rexhep Taip Erdogan për mos implementim të rregullave të ndërtimit, dhe se po përpiqet të devijojë përgjegjësinë për tragjedinë.

Sipas tyre, politikat qeveritare kanë lejuar të ashtuquajturat amnisti për kontraktorët të cilët kanë shkelur rregullat e ndërtimit, në mënyrë që të inkurajojë një bum ndërtimesh, përfshirë edhe në rajonet që u goditën rëndë nga tërmeti.

TË FUNDIT
2 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
4 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës
4 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
4 ditë
Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë
4 ditë
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

INFO

NA NDIQ