2 km Shkup-Bllacë kurrsesi s’po bëhet, e po flasin për Korridore

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Shkruan: Xhevdet HAJREDINI

Ndërtimi i 2 km. të para të rrugës Shkup – Bllacë ka filluar në janar të 2020-s., është dashtë të mbarojë deri në gusht 2021. dhe të kushtojë 17 milionë euro.

Meqenëse punimet nuk u kryen, në janar 2023. me GRANIT-in u lidh kontratë e re për kompletimin e ndërtimit me vlerë prej 11 milionë euro dhe afat deri në fillimin e 2026.

2 km. të autostradës do të kushtojnë gjithsejt 28 milion euro, ose ndoshta edhe më tepër.

Për krahasim, në Austri,1 km autostradë, me konfiguracion shumë më të vështirë, ndërtohet për 13 milionë, në Serbi 3,8 deri 7,7 milionë për 1 km., në Bulgari 3,1 milionë euro.

Në kohën e Zaevit koordinator për ndërtimin e autostradave ishte Bujar Osmani, kurse tani Artan Grubi. Drejtorin e RRUGEVE TE MAQEDONISE, Ejup Rustemin, siç deklaron vetë, e ka emëruar Ali Ameti.

P.S.
Me “koordinatorë” të tillë, mund ta marrim me mendë se kur do ndërtohen edhe 10 km. të aksit Shkup – Blacë dhe Korridori 8.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

berisha rama meta

Sondazhi: Cili nga politikanët është më i ndershëm? Rama, Berisha, Basha apo Meta!

INFO

NA NDIQ