2 miliardë euro shtesë për Ballkanin, KE kërkon këtë fond

Picture of ina-online
ina-online

30/06/2023

Komisioni Evropian ka kërkuar 2 miliarde euro shtesë për rajonin e Ballkanit Perëndimor gjatë rishqyrtimit të kornizës afatmesme financiare.

Ishte Kryetarja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen ajo që bëri këtë deklaratë teksa tha se ky fond prej 2 miliarë eurosh, do të jetë një fond shtesë krahas mjeteve financiare që ishin miratuar më herët sa I përket kornizës 7 vjeçare.

Në propozimin e fundit për rritjen e ndihmës financiare si arsyetim Komisioni Europian ka përmendur pandeminë, luftën në Ukrainë, krizën e energjisë, migracionin, inflacionin dhe rritjen e normave të interesit.

Një pjesë e këtij fondi që pritet që të përdoret vetëm për sfidat e migracionit, do të ndihmojë vendet e Ballkanit Perëndimor që të që të përballen me këtë sfidë sa I përket kalimit të paligjshëm të emigrantëve që kalojnë nga “Rruga Ballkanike” drejt shteteve të Bashkimit Europian.

Me këto mjete shtesë pritet që të financohet forcimi i kontrolleve kufitare, i qendrave për strehimin e refugjatëve dhe programeve të ndryshme për menaxhimin e migrimit.

Kryetarja e Komisionit Europian Ursula Von Del Leyen është shprehur se ky ndryshim sa i përket buxhetit të bllokut është I domosdoshëm pasi bota po përjeton ndryshime drastike pas sulmit Rus në Ukrainë .

Von Der Leyen deklaroi se nuk është vetëm Bashkimi Europian që po përballet me krizën e energjisë dhe rrijten e çmimeve në sektorë të ndryshëm.

TË FUNDIT
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
15 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

ME TE LEXUARA

9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
22 orë
A mund të përdoret neni i 25-të i Kushtetutës amerikane për zëvendësimin e Presidentit Biden?
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
22 orë
Osmani: Administrata e Biden ka bërë çmos që unë të jem prezente në aktivitetet e Samitit të NATO’s
22 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot

LEXO MË SHUMË

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

presheva

DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

policia

Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

ksamil saranda

Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime

INFO

NA NDIQ