2 milionë euro harxhohen çdo vit për kuadro partiake nëpër borde

ina-online
ina-online

18/03/2024

“Çdo vit për rehatimin e kuadrove partiake në bordet drejtuese dhe ekzekutive të kompanive shtetërore paguhen afërsisht 2 milionë euro për kompensim”, thotë për “Detektor”, Neda Maleska Saçmaroska, drejtoreshë ekzekutive e Qendrës për Menaxhimin e Ndryshimeve.

Ajo tha se janë rreth 147 institucione, me më pak se 10 të punësuar, që kanë edhe anëtarë të bordeve drejtuese dhe mbikëqyrëse.

“Kemi rreth 3900 persona, anëtarë të bordeve drejtuese dhe mbikëqyrëse, të cilët në këto poste vijnë ekskluzivisht përmes politikës, për të cilët shteti paguan mesatarisht 2 milionë euro në vit”, thotë Maleska Saçmaroska për “Detektor”. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

INFO

NA NDIQ