20.250 raste aktive me Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Iliria News Agency
Iliria News Agency

23/01/2022

Në Maqedoninë e Veriut aktualisht janë aktive 20250 raste të të infektuarve me COVID-19, ndërsa sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në botë janë diagnostikuar mbi 340 milionë pacientë.

OBSH paralajmëron se rreziku i omicron mbetet shumë i lartë.

Që nga fillimi i pandemisë, në vend janë kryer gjithsej 1.741.085 teste për Covid-19. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Covid në vendin tonë që nga fillimi është 254.857, numri i të shëruarve është 226.409, numri i të vdekurve është 8.198 dhe numri i rasteve aktive është 20.250.

Numri i rasteve të konfirmuara të infektimit me koronavirus në botë ka kaluar 340 milionë persona, njoftoi dje Organizata Botërore e Shëndetësisë. Sipas informacioneve të djeshme, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka marrë të dhëna për gjithsej 340.543.962 të infektuar dhe 5.570.163 të vdekur.

Numri më i madh i të infektuarve me Covid-19 është regjistruar më 20 janar, ku brenda 24 orëve janë identifikuar 3,933,319 raste. Numri më i madh i rasteve të konfirmuara është në Shtetet e Bashkuara – pothuajse 68.2 milionë. Pasohet nga India me 38.6 milionë raste, e ndjekur nga Brazili (23.4 milionë), Britania (15.6 milionë) dhe Franca (15.2 milionë). Numri më i madh i vdekjeve nga Covid-19 është në Shtetet e Bashkuara (852,334 persona), pasuar nga Brazili, India, Rusia dhe Meksika.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshoi ​​dje një deklaratë për omicron, duke thënë se rreziku i lidhur me këtë variant mbetet “shumë i lartë”.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

KESHILLI

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës mbështet anëtarësimin e Kosovës

Arben-Zeqiri-ASH

Zeqiri nga ASH demanton zënkat në Strugë, paralajmëron tubim masovik

INFO

NA NDIQ