20 vjetori i Rastit të Sopotit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/03/2023

Shaban Limani

Rasti i Sopotit është një rastë i montuar politik me qëllim burgosjen e shqipëtarëve për dëbimin e tyre nga trojet e veta.

Në vitin 2003 në fshatin Sopot një xhip i Natos duke kaluar nëpër fshatin Sopot për të shkuar në fshatin Sushevë ka hasur në një minë ku humbën jetën 2 ushtarë të Natos .. Gjykata mori vendim që për këtë rast të fajsohen 12 banorë vendas ku vetëm me dëshmiën e Ramadan Bajrmait të cilin e detyruan ta nënshkruante letrën në të cilën pranohej fajësija (Ramadan Bajrmai ka deklaruar publikisht se letrën e kishte nënshkruar pas mallëtretimit që iu bënë disa ditë) ku Sopotasit u denuan me 156 vjetë burg.

Denimin e vuajtën 6 banorë :Sulejman Sulejmani, Samet Lutfiu, Hasan Klaiqi, Shaban Limani dhe Zenel Klaiqi, Saqir sulejmani ndërsa 6 banorët tjerë u detyruan ta braktisnin atëdheun.

TË FUNDIT
7 minuta
Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup
23 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
1 orë
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
2 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
3 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

ME TE LEXUARA

13 orë
Asambleja Parlamentare e NATO-s miraton avancimin e statusit të Kosovës
23 minuta
Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës
9 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
5 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
12 orë
Qeveria e ardhme pritet të jetë më stabile që ka pasur ndonjëherë vendi!

LEXO MË SHUMË

mjegull-aeroport aeroplan avion

Rrufeja godet aeroplanin Cyrih-Shkup

vucic okb

Serbia ka blerë vota për të votuar kundër Rezolutës për Srebrenicës

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

INFO

NA NDIQ