2100 kilogramë kanabis nga Afrika e Jugut në Maqedoni

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Instadose Pharma Corp dërgoi 2.125 tonë metrikë (2,125 kilogramë) kanabis medicinal legal nga Afrika e Jugut në Maqedoninë e Veriut, njoftoi të mërkurën kompania në fjalë. Kjo sasi rekorde përfaqëson dërgesën më të madhe të kanabisit në nivel global deri më sot, transmeton Portalb.mk.

Dorëzimi i 2.125 tonë metrikë nga Johannesburg, Afrika e Jugut, në Shkup përfundoi më 25 dhjetor 2021.

Instadose Pharma Corp me bazë në Virxhinia, është kompani kultivimi, prodhimi dhe shpërndarjeje globale për kanabisin medicinal dhe vajin kanabinoid.

Sipas një njoftimi për mediat, produkti është shitur dhe është i destinuar për klientët farmaceutikë të licencuar në Bashkimin Evropian.

Kultivimi i kanabisit mjekësor në Maqedoninë e Veriut u lejua në vitin 2016 me ndryshimet e Ligjit për kontrollin e drogave dhe substancave psikotrope. Që atëherë, ka pasur debat të vazhdueshëm për lejimin e përdorimit rekreativ të kësaj substance. Aktualisht, qeveria ka dhënë rreth 60 licenca për kompanitë për prodhimin e kanabisit mjekësor.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

INFO

NA NDIQ