288 të vdekur, mbi 800 të lënduar nga përplasja e trenave në Indi

INA
INA

03/06/2023

Të paktën 288 persona tanimë dihet se vdiqën dhe 850 u lënduan si pasojë e përplasjes së trenave të premten në shtetin lindor të Indisë, Odisha, thanë zyrtarët.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në distriktin Balasore, tha kryesekretari i Odisha-s, Pradeep Jena.

Një tren pasagjerësh mendohet se doli nga shinat para se të goditet nga një tjetër në shinat ngjitur.

Ky është aksidenti më i rëndë i trenave këtë shekull në Indi.

Zyrtarët thanë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Drejtori i përgjithshëm i Shërbimeve të Zjarrfikësve Odisha, Sudhanshu Sarangi tha se numri i të vdekurve ishte 288, shkruan BBC, përcjell KosovaPress

Kryeministri indian, Narendra Modi u shpreh se ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

“Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve” shkroi ai në Twitter.

Ndërkohë, ministri i Brendshëm, Amit Shah e etiketoi incidentin “thellësisht shqetësues”.

Në Indi është shpallur ditë zie.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

ukraine

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

grat me te fuqishme

Forbes publikon listën e femrave më të fuqishme në botë, kryeson Ursula von der Leyen

INFO

NA NDIQ