3 E TEPOSHTË

Picture of INA
INA

06/04/2024

Anita Latifi

Disa mike të mia e disa zonja që i njoh, këto ditë publikuan lajmin se janë pjesë e listave për deputetë/e.

Asnjërës nuk ia urova. Prita publikim e plotë të listave për të rikonfirmu se barazia gjinore e meritokracia janë vetëm floskula që i përdorin partitë kur duan të tregojnë sa europiane janë a sa ndryshe janë. As Evropë as ndryshim shoh në vendin (lexo:numrin) që i është dhënë gruas. Të mos ishte obligim ligjor as aty nuk do të ishte, do të mbushej lista fund e krye me burra që quhen “ka kaq vota”, “di ta punoje terrenin”, “na duhet në atë zonë”… (Pak rëndësi ka ç’do bëjnë ata në foltoren e kuvendit.) Partitë shqiptare krahasuar me të kaluarën kanë mësuar të jenë në hap me kohën vetëm sa i përket PR-it (jo si cilësi, po si sasi) dhe shfrytëzimit të rrjeteve sociale për këto qëllime e sa i përket barazisë gjinore – ajo do të vazhdojë të jetë në listë të pritjes së europianizimit dhe ndryshimit të mendësisë së atyre që bëjnë politikën, bashkë me shumë çështje të tjera. Deri atëherë duhet të kënaqemi me faktin sa mirë partitë tona lëvrojnë tik tokun. Me rëndësi tik tokun ta kemi numër 1 e gratë mund të jenë 3, 6 e teposht. (Me përjashtimin e vetëm: në zonën 5 – opozita na ka nderu me kandidate grua një numër më lart).

Diana, Fatmire, Hatixhe, Ilire, Merita, Merlinda, Nafie, Saranda, Teuta, Valbona, Yllka suksese!

Uroj që ju të luftoni që në listat e ardhshme të mos jeni emri/numri i detyrueshëm, bile uroj të luftoni për lista të hapura e të vendos votuesi se ku e keni vendin e jo akcionarët mashkullor partiak!

TË FUNDIT
11 orë
Ndryshim apo zëvendësim?!
3 ditë
Mjaft më vrasjeve mes të rinjve shqiptarë, në politikë duhet bërë ndryshimi, ja VLEN
4 ditë
Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?
5 ditë
Si po ngjall presidenti i Serbisë ndjenja kundër Perëndimit, Maqedonia mos t'i hyjë qorrsokakut!
5 ditë
DW: A është Gjermania e përgatitur për pandeminë e ardhshme?

ME TE LEXUARA

11 orë
Ndryshim apo zëvendësim?!

LEXO MË SHUMË

nafie selmani

Ndryshim apo zëvendësim?!

ejup berisha

Mjaft më vrasjeve mes të rinjve shqiptarë, në politikë duhet bërë ndryshimi, ja VLEN

Putin

Çfarë fshihet pas sinjalizimit të Putin për armëpushim?

vucic okb

Si po ngjall presidenti i Serbisë ndjenja kundër Perëndimit, Maqedonia mos t’i hyjë qorrsokakut!

gjermani jeta

DW: A është Gjermania e përgatitur për pandeminë e ardhshme?

zeka-alternativa

Legjitimiteti dhe pushteti

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

INFO

NA NDIQ