3 gjërat që duhet të bëni nëse keni probleme me kujtesën

INA
INA

03/01/2024

Nuk ka rëndësi nëse drejtoni një biznes apo jeni thjesht të punësuar në një kompani, të gjithë kemi pasworde apo mbajmë shënime për takime të rëndësishme apo accounte që vështirë t’i kujtojmë në një moment të caktuar.

Deri këtu jemi në rregull sepse këto nuk konsiderohen probleme serioze me kujtesën, por nëse episode harrese ndodhin çdo ditë dhe shpesh, atëherë, neuroshkenca thotë se problemet tuaja me kujtesën mund të jenë serioze.

Flini mjaftueshëm gjumë

Mbledhja e orëve të munguara të gjumit i bën njerëzit më të ndjeshëm në situata të caktuara. Sepse të gjithë e dimë sesi funksionojmë pas një nate të kaluar pa gjumë ose me orë jo të plota. Sipas neuroshkencës, ju jeni më të ndjeshëm ndaj çrregullimeve neurodegjenerative (probleme me neuronet e trurit), duke përfshirë sëmundjen e Alzheimerit, Parkinsonit etj.

Mbani maskë sysh kur flini

Studiuesit në Itali dhe Shtetet e Bashkuara u bashkuan për të kryer dy eksperimente që përfshinin 122 pjesëmarrës. Në një eksperiment, ata krahasuan përvojat e njerëzve që mbanin maska për sytë gjatë natës me ata që nuk mbanin. Ata zbuluan se ata që mbanin maska kishin memorie dhe vigjilencë më të mirë dhe vëmendje të qëndrueshme. Në eksperimentin e dytë, ata u kërkuan pjesëmarrësve të mbanin maska për sytë për dy netë, por maska me vrimë që lejonin futjen e dritës. Këta të fundit shfaqën shqetësime serioze me kujtesën, pasi gjumi jo cilësor gjatë natës u reflektua direkt në çështjet e kujtesës.

Flini në anën tuaj

Shenjat klasike të problemeve që mund të nisin nëse ju nuk flini në anën tuaj janë dëmtimet e muskujve dhe astrofia (dobësim) e trurit. “Arsyet për këtë nuk janë kuptuar plotësisht,” shkroi autori i studimit, David Wright. Por, ndoshta kjo lidhet me efektet e ngjeshjes dhe shtrirjes së indeve pikërisht në anën e krevatit ku ju jeni mësuar të flini gjithmonë. Ju do të keni probleme me gjumin dhe cilësinë e tij, ndaj e gjithë kjo situatë çon më pas edhe në probleme me kujtesën e gjërave dhe situatave.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

pem

Mbron zemrën dhe trurin: Ky është fruti më i shëndetshëm që mund të hani, sipas dietologëve

marramendje semurje vjellje

Ndjeni marramendje? Këtu janë arsyet e mundshme pse bota rrotullohet rreth teje

QUMSHT

Të mirat shëndetësore që vijnë nga produktet e qumështit

Turshia-Receta-Kuzhine

Përfitimet shëndetësore nga lëngu i turshive

Syri syte

Sekreti pas dridhjes së pavullnetshme të syrit

Arra

3 arsye të forta përse duhet të hani më shumë arra

vitamina-D

Dhimbjet që ju shkaktohen si pasojë e mungesës së vitaminës D

fruthi

ISHP: Gjithsej 903 persona me linë e dhenve në janar

INFO

NA NDIQ