30% e pushtetit do t’i takojë VLEN-it? Në tryezë edhe kryeparlamentari dhe zgjidhje për rastet e montuara

Picture of INA
INA

17/05/2024

Burime partiake kanë treguar për TV21 ato që po fliten mes VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit VLEN në negociatat për qeverinë e re. Burimet tregojnë se VLEN do të ketë deri në 30% të pushtetit, përfshirë këtu edhe postin e kryetarit të Kuvendit edhe pse një gjë e tillë ende nuk është definuar. Sipas burimeve, dy kandidatët e mundshëm të VLEN-it për këtë post janë kryetari i Alternativës Afrim Gashi dhe Halil Snopçe nga ASH krahu i Taravarit.

Përpos ndarjes së resorëve, jo zyrtarisht mësohet se mes dy koalicioneve është biseduar ideja që për rastet që konsiderohen si raste të montuara tek shqiptarët si rasti “Alfa” dhe “Monstra” si kërkesë e VLEN, dhe bashkë me rastin e “27 prillit” si kërkesë e VMRO-së, të gjendet zgjidhje ligjore që të dënuarit të lirohen.

Për të gjitha këto dërguam pyetje deri te të dy palët, edhe VLEN edhe VMRO-DPMNE mirëpo nga asnjëra prej tyre nuk morën konfirmim.

Sa i përket resorëve, të dy grupet punuese pritet të flasin në takimin e dytë e cila do të mbahet ditëve në vazhdim.

Takimin e fundit e mbajtën dje në selinë e VMRO-DPMNE-së. Ky ishte takimi i parë në nivel të grupeve punuese. Në takim, siç kumtuan dy kampet, është theksuar nevoja për mbajtjen e përcaktimeve programore, të kihet kujdes me principet e dakorduara, dinamizmi i fuqishëm i integrimeve të BE-së, dhe lufta e pa kompromis kundër korrupsionit. Gjithashtu njoftuan se për resorët do të diskutohet ditët ne vazhdim.

Kreu i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski tha se takimi është zhvilluar në drejtim të duhur, ndërsa shtoi se së bashku me VLEN-in do të synojnë të konsolidojnë 2/3 në Kuvend, gjegjësisht 80 deputet.

TË FUNDIT
2 minuta
Kalojmë në veprim!
58 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
1 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
3 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
3 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mickoski propozoi ligj me të cilin ndalohet shtrenjtimi i rrymës: Mbaroi koha e rritjes dramatike të çmimit
3 orë
Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues
24 orë
Diploma të falsifikuara në Strugë, kapet një person
1 orë
Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë
23 orë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit
58 minuta
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
23 orë
Shporta minimale sindikaliste për qershor është 60.325 denarë, është rritur për 235 denarë, krahasuar me majin
2 minuta
Kalojmë në veprim!
1 ditë
Stoltenberg: Forcat autoritare po bashkohen, NATO duhet të mbetet e unifikuar

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718965756133

Kalojmë në veprim!

evn-1

EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së

VLEN_Ministrat-

Mexhiti: Balancuesi do të zëvendësohet me ligj për përfaqësim të drejtë

Aggeler

Aggeler: Është për t’u përshëndetur njoftimi i Mickoskit se gjatë betimit do të përdorë emrin kushtetues

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Arben Taravari VLEN

Taravari ka një informacion për BDI-në, ja për çka bëhet fjalë

IMG_3389

Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”

INFO

NA NDIQ