30 vjet nga aksidenti ajror afër Aeroportit të Shkupit, 83 veta humbën jetën

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/03/2023

Sot bëhen 30 vite kur më 5 mars 1993 avioni i Paler Macedonia, modeli Foker 100, menjëherë pas ngritjes nga Aeroporti i Shkupit u rrëzua rreth 400 metra larg pistës së aeroportit.

Jon Burk është një nga pilotët e angazhuar në atë kohë në Kombet e Bashkuara i cili bashkë me kolegët e tij shpëtuan jetët e të lënduarve duke i transportuar për në spitalin ushtarak. Në një bisedë për Alsat me Skype ai flet për atë aksident kujtimet nga i cili ende i ka të freskëta.

“Skena e aksidentit ishte në të vërtetë në një fushë shumë me baltë, të thellë. Ishte e vështirë të zbarkohesha atje. Ishte gjithashtu e vështirë të ecja brenda. Dhe unë qëndrova në aeroplan dhe mekaniku im doli nga avioni ynë dhe dola në baltë duke kërkuar njerëz për të ngarkuar në avion në atë kohë dhe avionë të tjerë nga Kombet e Bashkuara kishin marrë gjithashtu u nisëm dhe u bashkuam me ne në vendngjarje dhe së bashku me një përpjekje të koordinuar, filluam të gjenim njerëz, me disa ushtarë që ishin paraqitur dhe gjithashtu disa policë lokalë, të përpiqeshin të ngarkonin disa njerëz në avionin tonë dhe të përpiqeshin ta çonin në spital”, tha Jon Burk- pilot.

Edhe pas 30 vitesh ai thotë se herë pas here i kalon nëpër mendje se çfarë mund ta këtë shkaktuar atë aksident duke shtuar se në mendje i vjen vetëm moti i keq. Hetimi i fatkeqësisë, i ndihmuar nga grupi hetimor holandez, arriti në përfundimin se shkaku i aksidentit ishte humbja e kontrollit mbi rrotullën për shkak të grumbullimit të akullit në krahët e avionit. Gjithsej 83 persona, nga të cilët 79 udhëtarë dhe 4 anëtarë të punonjësve humbën jetën në këtë tragjedi, ndërsa 14 mbijetuan. Deri më atëherë kjo ishte fatkeqësia më e madhe ajrore që kishte ndodhur në Maqedoni. Të parët në vendngjarje për të ndihmuar dolën forcat paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara, UNPROFOR./Alsat

TË FUNDIT
26 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
30 minuta
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

ME TE LEXUARA

1 ditë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
12 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
2 ditë
Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
1 ditë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
12 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
2 ditë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

INFO

NA NDIQ