31 vjet nga Referendumi për Iliridën

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

shkruan Ridvan Ismaili 
Para 31 viteve, me 11 dhe 12 janar 1992, u mbajt referendumi për Autonomi Politike dhe Territoriale të Shqiptarëve në Republikën e Maqedonisë.
Ky referendum ishte kundërpërgjigje ndaj të gjitha vendimeve të njëanshme të faktorit politik maqedonas, të cilët anashkaluan skajshmërisht interesat kombëtarë të shqiptarëve të RM-së.
Rezultati i referendumit të shqiptarëve në Maqedoni ishte pozitiv. Nga gjithsej 383,539 votues të përfshirë në listën e votuesve, votuan 361.292 persona, prej cilëve PËR votuan 360,928, ndërsa 57 votuan KUNDËR dhe 307 vota ishin të pavlefshme.
Nga ky referendum komuniteti ndërkombëtar ishte i njohur edhe me një fakt tjetër, që numri i shqiptarëve sipas statistikave zyrtare të Regjistrimit të vitit 1991 është shtrembëruar krejtësisht. Shihet qartë se pas referendumit doli një pamje krejtësisht tjetër, dhe një fakt tejet i rëndësishëm që tregonte se vetëm elektorati shqiptar përfshin afro 400.000 votues.
PASQYRË e rezultatit nga votimi në Referendumin për Autonomi Politiko-Territoriale të shqiptarëve në Maqedoni:
Rajoni Votues (totali) Votuan PËR (%)

 

Tetovë 88.830  80.300 99.99%
Shkup 65.291  61.965 99.84%
Gostivar 51.040  48.890 100%
Kumanovë 30.574  28.954 100%
Strugë 24.869  23.622 100%
Kërçovë 18.223  14.198 100%
Dibër 9175  8634 99.91%
Manastir 3750  3112 100%
Ohër 2790  2773 100%
Krushevë 2001  1875 100%
Resnje 788  788 96.65%
Veles 1842  1842 100%
Prilep* / / /
Ndërsa nga republikat tjera në ish Jugosllavi votuan: 9930
Nga të punësuarit jashtë vendit: 74.441
Pra, nga gjithsej 383.539 votues, votuan gjithsej: 361.292
Prej tyre:
360.928  PËR (99.9%)
        57 KUNDËR
      307 VOTA TË PAVLEFSHME
*Nuk ka të dhëna për Rajonin e Prilepit

 

 

 

 

TË FUNDIT
7 orë
Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21
8 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
10 orë
Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!
10 orë
Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)
10 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

ME TE LEXUARA

16 orë
Memetin s’mund ta shkarkojnë, por e sugjerojnë: Të mos marrë pjesë në punën e Këshillit të Prokurorëve derisa zgjat procedura kundër tij
22 orë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
12 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
20 orë
A do të jetë ministër i Ekonomisë? Ja çfarë thotë Besar Durmishi nga VLEN
16 orë
Dudush tregon si u sulmua
22 orë
Kush e ndaloi KFOR-in britanez të shpartallonte kriminelët në veri? Ish-agjenti zbulon detaje, përmend disa emra të komandantëve!
11 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
19 orë
Lloga: Dhuna e numrave nga komuniteti shumicë në Maqedoninë e Veriut ka dhuruar vetëm pasoja për shqiptarët
16 orë
Mickoski i përgjigjet Ahmetit: Mos bëjë si fëmijë i lazdruar

LEXO MË SHUMË

IMG_2557

Cana kundër, por Duka nuk heq dorë për organizimin e “Euro 2027” me Serbinë për moshat U21

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

albin kurti prishtine

Kurti me kandidatët e PVD-së nga Lugina e Preshevës në Prishtinë: Të dielën votoni për ndryshimin!

shkodra

Mediat serbe propagandë shtrembëruese për pikat turistike shqiptare, duke i quajtur si serbe (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

pasaporta-gjermane

Mbi 200 mijë të huaj morën shtetësi gjermane gjatë 2023, ja sa nga Maqedonia e Veriut

INFO

NA NDIQ