35 vite nga demostratat për shkollim në gjuhën shqipe në Kumanovë, Lulzim Zulfiu kujton arrestimin dhe rrëqeth me rrëfimin

Picture of ina-online
ina-online

30/08/2023

Lulzim Zulfiu nga Çerkezi i Kumanovës ishte pjesë e demonstratave për shkollim në gjuhën shqipe në sistemin ish-jugosllavë në Kumanovë më 29 gusht të vitit 1988.

Ai ka heshtur gjithë këtë kohë për arrestimin e tij dhe sot ka vëndosur të flasë për Open-TV.

Lulzimi, në atë kohë 19-vjeçar, ka rrëfyer momentin e arrestimit që sipas tij ishte i tmerrshëm.

“Atë ditë, më 29 gusht 1988 ndodhën demonstratat në Kumanovë. Unë së bashku me shokun tim Nuredin Xhemailin ishim ndër organizatorët e parë, ne vinim nga Prishtina, sepse edhe atje bënim organizime. Mua më kanë arrestuar pasdite, aty nga ora 5 te dera e pazarit të gjelbërt në Kumanovë. Bashkë me mua janë arrestuar edhe Shenasi Hamziu dhe një djal i ri nën moshën 16 vjeçare. Ka qenë Elmi polici me disa policë të tjerë që na morën dhe na dërguan në stacionin policor. ‘Nurën’ dhe disa shokë i kishin zënë policia më herët. Kur më pa Nura më tha: A edhe ti erdhe këtu a? Në burg na kanë rrahur deri në alivanosje. 12 orë e kemi mbajtur fytyrën nga muri. Na kanë futur në qeli. Kërkonim ujë, por nuk na jepnin me pi.

Të nesërmen në mëngjes erdhi ndërrimi tjetër, edhe ata na kanë rrahur dhe torturuar. Nga rrahja e madhe unë e kisha humb vetëdijën. Një inspektor me emrin Pivovarov më ka malltretuar shumë. Më detyronte të them e dua shkollën.
Në atë moment ka ardhur aga Destan, i cili reagoi ashpër. U fjalosën rëndë me Pivovarovin. E falënderoj Destan Demirin që më pati dal në ndihmë. Katër ditë në kanë mbajtur në Kumanovë”, kujton tmerrin e asaj kohe Lulzim Zulfiu për të vazhduar:

“Nga Kumanova na transferuan në Shtip, mua, Nuredinin, Shenasiun, arsimtarin e matematikës, Milaim, Muzaferin dhe plotë të tjerë. Këto po mund t’i mbaj në mend, ka pasur edhe të tjerë. Edhe atje na kanë rrahur shumë. Unë dhe Nura nuk kemi dal jashtë burgut, sepse ishim të rrahur shumë. Vizitën e parë e kemi pas pas një muaj e gjysmë. Më kujtohet pati ardhur babai im, tashmë i ndjerë. Nuk na lejonin të flasim shqip, vetëm maqedonishtë. Me prindin tim vetëm u përshëndetëm në gjuhën maqedonase, në mënyrë që gardiajnët ta kuptojmë cka po flasim. Na thanë vetëm 10 minuta keni kohë të qëndroni bashkë”, kujton Lulzim Zulfiu, i cili ua zë për të madhe partive politike që nuk e kujtojnë këtë ditë që ishte një lloj lëvizje popullore për arsimin shqip në Kumanovë. (Open-TV)

TË FUNDIT
6 orë
Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet
8 orë
Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit
9 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona
9 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
10 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

ME TE LEXUARA

10 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
19 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
16 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
9 orë
Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore
18 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë
16 orë
Ja në cilat komuna të Maqedonisë së Veriut do të ketë zgjedhje të parakohshme komunale
9 orë
Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

LEXO MË SHUMË

IMG_2555

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

dejvid daviv gir geer

Geer: Qeveria e re ta vazhdojë rrugën europiane të vendit

IMG_2550

Visar Ademi: Për fat të keq në 20 vitet e kaluara politikanët shqiptarë më tepër kanë shikuar llogaritë e tyre bankare se sa të drejtat tona

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ministria e Drejtësisë: Dënojmë gjuhën denigruese të VMRO-së ndaj institucioneve shtetërore

qeveria-750x430

Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja

vmro

VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN do të shndërrohet në një parti politike?! Kush do të jetë kryetar i partisë?

qeveria

Nga sot vijon të rrjedhë afati dhjetëditor për formimin e Qeverisë

fronti evropian vlen

VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë

INFO

NA NDIQ