39.222 turistë e kanë vizituar vendin në dhjetor

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Në dhjetor të vitit të kaluar vendin e kanë vizituar 39.222 turistë prej të cilëve 53 për qind janë vizitorë vendas, ndërsa 47 të huaj të cilët kanë realizuar 78.237 bujtje me ç’rast 52,9 turistë vendas, ndërsa 47,1 për qind të huaj.

Të dhënat nga Entit Shtetëror të Statistikës, tregojnë që në vitin 2021 numri i turistëve është rritur për 50.3 për qind në krahasim me vitin paraprak. Te turistët vendas ka një rritje për 16,9 për qind, ndërsa te mysafirët e huaj është për 148,7 për qind.

Numri i bujtjeve në vitin 2021 është rritur për 36,3 për qind në krahasim me vitin 2020. Te turistët vendas ka rritje për 13,7 për qind, ndërsa te të huajt për 165,1 për qind.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Lajçak sot në Prishtinë, takon Bislimin për zbatimin e Marrëveshjes Bazike

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

INFO

NA NDIQ