4 gjërat që mund të bëni përpara orës 9 të mëngjesit

INA
INA

30 Maj, 2023

Fatkeqësisht, shumicën e ditës e nisim me stres, nxitim dhe shqetësim. Problemi është se ne përdorim shumë energji. Këtu në këtë artikull, ne ndajmë disa nga gjërat që mund të bëni para orës 9 të mëngjesit që do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë gjatë gjithë ditës.

Hani ushqime të shëndetshme

Mjekët dhe nutricionistët këmbëngulin se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Por shumë njerëz nuk e marrin parasysh këtë këshillë. Shumica e njerëzve vendosen për një kafe në mëngjes dhe një meze të lehtë.

Kjo është një gjë shumë negative, sepse ju e filloni ditën me një deficit energjie. Në mëngjes, duhet të merrni kohë për të ngrënë mëngjes dhe për të ngrënë ushqime me vlera ushqyese. Në këtë mënyrë , ju i jepni trurit dhe trupit tuaj shtysën që i nevojitet për ditën.

Meditoni për 5 minuta

Meditimi është frymëmarrja dhe perceptimi i vetes, ndjenja e trupit dhe pastrimi i mendjes. Kur meditoni, përpunoni mendime dhe ndjenja negative ose të rënda që ju destabilizojnë. Meditimi është një dhuratë për t’ju ndihmuar të kaloni një ditë të qetë.

Mblidhuni përreth

Pastrimi dhe rregullimi i mjedisit tuaj do të thotë të kujdeseni për punët e vogla të përditshme. Larja e rrobave , pastrimi i enëve, nxjerrja e qenit në shëtitje, etj. Ndonjëherë këto aktivitete mund të jenë problem nëse nuk bëhen në kohë. Prandaj, është më mirë t’i kryeni ato herët gjatë ditës.

Bëni një plan

Një nga aspektet më të rëndësishme të këtij plani është se ju ndihmon të shmangni stresin. Na bën të mos mendojmë se çfarë duhet të bëni dhe në çfarë rendi . Kështu që ju duhet të bëni shumë gjëra në të njëjtën kohë ose të shpenzoni shumë kohë për gjëra të parëndësishme. Prandaj, sekreti i një plani të mirë është të dini se si t’i jepni përparësi.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zemra semundje

Shtohen sëmundjet e zemrës tek të rinjtë në Maqedoni, mjekët apelojnë për kontrolle

Fatmir Mexhiti

Mexhiti: Derisa jam unë ministër, nuk do të ndodh të vonohet tenderimi ose prokurimet publike për ilaçet

ushqim per anemiket

Njihuni me ushqimet me vitaminë B5, kundër alergjive

koka-600x360-1

Migrena duhet të merret seriozisht ndërsa koha e pritjes për trajtimim rritet

bajame

Bajame para se të flini, më mirë se ilaçet e gjumit

shega

Përfitimet shëndetësore dhe ushqyese të shegës

barku..

Vjeshta, koha më e mirë për të humbur peshë; Çfarë duhet të bëni?

KAFE

A shkakton kafja dhimbje koke – Cila është doza e saktë ditore

stres

A mund të trashëgohen sëmundjet mendore?

INFO

NA NDIQ