4 mënyra të thjeshta për tu mbrojtur nga sulmet kibernetike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2023

Duke pasur parasysh kohën që kalojmë në internet dhe sasinë e informacionit të ndjeshëm që ndajmë në pajisjet tona të gjithëve na duhen disa këshilla.

Këtu janë katër gjëra të thjeshta që mund të bëni për të mbrojtur të dhënat dhe pajisjet tuaja nga hakerimi:

1. Zgjidhni fjalëkalime të forta

Po, kjo është këshilla më e mërzitshme në këtë artikull, por padyshim që është ende e rëndësishme. Sipas një sondazhi të sigurisë në internet të vitit 2019 nga Google dhe Harris Poll, 13 për qind e njerëzve përdorin të njëjtin fjalëkalim për të gjitha llogaritë e tyre.

A duhet të ndryshoni rregullisht fjalëkalimet tuaja? Kjo është një pyetje e mprehtë.

Agjencia franceze e sigurisë kibernetike ka ndryshuar kohët e fundit udhëzimet e saj për të thënë se ndryshimet e shpeshta të detyrueshme në fakt rezultojnë në një nivel më të ulët të sigurisë së fjalëkalimit. Si rezultat, nuk këshillon që kompanitë të kërkojnë më ndryshim të fjalëkalimeve rregullisht për përdoruesit bazë (në krahasim me administratorët e IT).

2. Siguroni transaksionet tuaja me dy faktorë

Autentifikimi me dy faktorë kombinon përdorimin e një fjalëkalimi me një metodë tjetër që mund të jetë një mesazh me tekst, një aplikacion, ose një identifikim biometrik.

NCSC rekomandon përdorimin e tij për aktivitete si transferimi i parave ose shtimi i detajeve të kartës së kreditit.

Po, vërtetimi me dy faktorë mund të marrë pak më shumë kohë, por siguron një rrjet shtesë sigurie në rast të shkeljes së të dhënave.

3. Kurseni lotët duke ruajtur të dhënat tuaja

Ruajtja e rregullt e të dhënave tuaja duhet të jetë një refleks. Mund të jetë i dobishëm në rast të mosfunksionimit të harduerit ose një virusi. Gjithashtu ju bën më pak të prekshëm ndaj sulmeve të ransomëare, të cilat janë rritur që nga pandemia.

Ekspertët rekomandojnë zbatimin e strategjisë 3-2-1: tre kopje të të dhënave tuaja në dy vende të ndryshme me një kopje të ruajtur në një vend tjetër.

Por edhe vetëm një kopje është më mirë se asnjë.

4. Përditëso, përditëso dhe përditëso sërish

Cili është qëllimi i përditësimit të softuerit tuaj? Përditësimet e rregullta sjellin arna sigurie, si dhe veçori të reja sigurie, thotë NCSC. Një patch është një korrigjim i një boshllëku sigurie që është zbuluar që nga fillimi i softuerit.

Sistemi operativ (OS), shfletuesit tuaj të internetit dhe antivirusi juaj janë pikat kryesore ku duhet të përqendroheni, por jo të vetmet.

Këshillë bonus: Investoni në një ekran privatësie për kompjuterin dhe ekranin tuaj

TË FUNDIT
11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)
2 ditë
Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh
2 ditë
Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore
2 ditë
WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit
2 ditë
BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

ME TE LEXUARA

11 orë
Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

molla-e-kuqe-avioni-aeroplani-turk

Shumë shpejt edhe linjat ajrore me Inteligjencë Artificiale, ja çfarë po ndodh

nasa2

Vetëm 40 vite dritë larg, NASA zbulon planetin e ri të ngjashëm me tokën. Në të ardhmen mund të transferohet raca njerëzore

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

WhatsApp sjell dy opsione të rëndësishme për përdoruesit

rrjete sociale instagram facebook tik tok

BE heton Facebook dhe Instagram, rrjetet sociale dyshohet se shkaktojnë varësi tek fëmijët

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

INFO

NA NDIQ