4 milionë dollarë në buxhetin e shtetit nga shitja e pronës së ish Jugosllavisë

ina-online
ina-online

9 Gusht, 2023

Kabineti i presidentit, Stevo Pendarovski në reagimin me shkrim të thënieve të paraqitura nga VMRO-DPMNE për shitjen e përbashkët të objektit të Misionit të ish-RSFJ-së pranë OKB-së në Nju-Jork, thekson se shefi i shtetit është rregullisht i informuar nga ministria kompetente për rrjedhën e deritanishme të procesit.

“Nga shuma e përgjithshme e mjeteve, 4 milionë dollarë amerikanë, një pjesë e së cilës i takoi Republikës së Maqedonisë së Veriut, 3.4 milionë janë transferuar, ndërsa pjesa tjetër prej 0.6 milion pritet të transferohet së shpejti. Në pajtim me marrëveshjen, kur do të rrumbullakësohet i tërë transaksioni shit-blerës, të gjitha mjetet do të transferohen në buxhetin tonë sgtetëror. Presidenti Pendarovski pret që mjetet nga shitja e përbashkët e pronës të cialt i takonin Maqedonisë së Veriut të shfrytëzohen në pajtim me konkludimet e Qeverisë për blerje të hapësirave për Misionin e përhershëm pranë OKB-së në Nju-Jork dhe për objekt për ambasadë në Sofje”, ceket në reagimin nga Kabineti i Presidentit të RMV-së.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

OEMVP-1-780x439-1

Qeveria kundër zhvillimit ekonomik. Penalizon bizneset me tatim solidar dhe ngrin çmimet e ulura

Ndermarrja Granit rruge

“Granit” fitoi tenderin prej 12 milionë eurove për ndërtimin e bajpasit në Tetovë

supermarketet-800x445

Nga sot marketet do të shesin produkte me “çmim të garantuar”

Kamionet-1-520x360-1

Maqedonia e Veriut dyfishon tregtinë me Kosovën

porti-durresit

Nis përballja në Arbitrazh për kontratën koncesionare në Portin e Durrësit, kompania gjermane kërkoi 40 mln euro dëmshpërblim

limon-vaj-750x500-1

Shitjet e vajit të ullirit arrijnë në 25 mln euro në 8-mujor, rritje vjetore me 665%

Norvegjia

Norvegjia është jetë për ballkanasit, ja sa janë rrogat dhe profesionet më të paguara?

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi votoi tatimin e solidaritet, kompanitë e mëdha do hapin “qesen”

fature-market

Këto produkte ushqimore në Maqedoninë e Veriut prej nesër 10% më lirë

INFO

NA NDIQ