4 sëmundjet që mund të përkeqësohen në mot të nxehtë

INA
INA

24/07/2023

Simptomat e disa sëmundjeve mund të përkeqësohen kur temperaturat janë shumë të larta. Kjo ndodh sepse nxehtësia e tepërt mund të ndryshojë sistemin e termorregullimit ose të rrisë brishtësinë e trupit tek ata që vuajnë nga sëmundje të caktuara.

Menaxhimi i presionit kur është shumë nxehtë- Ata që vuajnë nga presioni i ulët i gjakut mund të rrezikojnë kur nxehtësia bëhet e tepërt. Kjo ndodh sepse temperaturat e larta bëjnë që enët e gjakut të zgjerohen. Rreziku që kjo të ndodhë rritet kur lëvizni nga pozicioni shtrirë në këmbë. Nga ana tjetër, kur jeni me hipertension dhe merrni ilaçe për këtë, mund t’ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj për të rishikuar dozat tuaja.

Sëmundjet kardiovaskulare- Nxehtësia e tepërt mund të ndikojë rëndë edhe në shëndetin e atyre që kanë probleme me zemrën. Ata që kanë pasur sulme në zemër ose që kanë kolesterol të lartë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm. Dehidratimi i shkaktuar nga temperaturat e larta gjithashtu mund të shkaktojë formimin e trombit dhe në këtë mënyrë të rrisë rrezikun e goditjes në tru dhe sulmit në zemër.

closevolume_off
Diabeti dhe sëmundjet e frymëmarrjes- Me temperatura të larta, ata që vuajnë nga diabeti janë gjithashtu në rrezik më të madh të problemeve kardiovaskulare. Vëmendje e veçantë duhet t’u kushtohet atyre me sëmundje të frymëmarrjes, pasi nxehtësia e tepërt mund të nxisë episodet e astmës dhe dispnenë.

Sëmundjet e veshkave dhe gastrointestinale- Nxehtësia shkakton më shumë vështirësi për ata që vuajnë nga problemet e veshkave. Vëmendje e veçantë duhet t’u kushtohet edhe atyre që vuajnë nga probleme gastrointestinale pasi nxehtësia e tepërt dhe ndryshimet e temperaturës mund të shkaktojnë dhimbje barku dhe pasoja të tjera të pakëndshme.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

stresi_zemra

Revolucion në kardiologji! Inteligjenca artificiale mund të parashikojë infarktet e zemrës

INFO

NA NDIQ