“40% e ministrave, të jenë gra”! Mexhiti kërkon ndryshimin e ligjit për Qeveri (Video)

ina-online
ina-online

09/11/2023

Kryetari i Lëvizjes Demokratike, Izet Mexhiti, kërkon që të rritet përfaqësimi i grave në pushtetin ekzekutiv dhe për këtë qëllim propozon ndryshimin e Ligjit për Qeverinë, shkruan gazeta LAJM.

“Meqë fuqia politike është tek ekzekutivi, një ide që vjen nga Lidhja Demokratike është që të ndryshojë edhe ligji për Qeverinë I RMV-së dhe aty të shënohet dhe në mënyrë taksative të rregullohet që 40% të jenë ministre, sekretare shetetërore, zv.ministre, drejtore nëpër ndërmarrje edhe gratë, ashtu siç janë në legjislativ”, tha Mexhiti, pas pjesëmarrjes në panelin e diskutimit me temë “Përfaqësimi i grave në pozitat udhëheqëse” që u organizua sot nga Lëvizja Demokratike./Gazeta LAJM

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

f4369ab0-8bde-455d-8ade-31568e4496cf

Artisti Mustafa Imeri-Tafa i bashkangjitet Lëvizjes Demokratike të Izet Mexhitit

Screenshot_2023-12-11-16-52-33-840_com.instagram.android-edit

Luizi fillon një projekt të madh në Shkup (video)

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Rasti me shkollën në Çashkë tregon se ende nuk mundemi të flasim për integrim ndëretnik në arsim

fatmir mexhiti

Mexhiti: Brenda 6 muajve do të bashkohen klinikat, nuk do të ketë 66 drejtor dhe 33 këshilla drejtues

artan grubi

Grubi: Po përparon procesi i ndërtimit të objektit të Teatrit dhe Bibliotekës së Tetovës

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Janë përgatitur ndryshimet e kodit zgjedhor, Ministria e Drejtësisë jep detaje

evn-fatura

A do të shtrenjtohet rryma pas 1 janarit

david geer gir dimitar kovacevski

Kovaçevski-Geer: Plani i Rritjes së BE-së për Ballkanin Perëndimor është inkurajues për qytetarët tanë

Dimitar_Kovacevski_23-780x470

Kovaçevski thirrje opozitës të nominoj ministra në Qeverinë teknike

INFO

NA NDIQ