40 vjet më parë Apple lansoi kompjuterin personal Macintosh

INA
INA

25/01/2024

Macintosh-i i parë i Apple – një pajisje që revolucionarizoi kompjuterët personalë – mbushi 40 vjet prej kur u lansua për herë të parë.

Kompjuteri “që ndryshoi lojën” doli për herë të parë në shitje më 24 janar të vitit 1984.Ish-shefi i Apple, Steve Jobs e kishte prezantuar Macintoshin e parë gjatë një eventi në Cupertino; në ditët e sotme seritë e reja të kompjuterëve të Apple njihen thjesht me termin Mac.

Gjiganti teknologjik, ka lansuar një seri produktesh inovative dhe së shpejti pritet të lansojë edhe kufjet Vision Pro që do të sjellin revolucion në botën e teknologjisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

femij telefon

Italia ndalon celularët në shkolla me çdo kusht!

gemini

Google konfrontohet me Indinë shkaku i përgjigjes së chatbot-it me Inteligjencë Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

IA ndihmon në mënyrë disproporcionale në mbrojtjen kundër kërcënimeve të sigurisë kibernetike

facebook-meta

“Meta” do të krijojë ekip për të luftuar dezinformimin në zgjedhjet e BE-së

Galaxy S24

Përjetoni përvojën më të jashtëzakonshme celulare me një nga pajisjet e serisë Galaxy S24

card-trump

Maqedonia e Veriut sërish në qendër të vëmendjes, këtë radhë mashtrime me “Trump kartela bankare”

Elon-Musk-cip

Njeriu i parë me një implant truri kontrollon një mi kompjuteri me mendimet e tij!

diell

Dielli po shpërthen në një nivel që nuk është parë që nga viti 2017

intel

Intel do të prodhojë çipe për Microsoft

INFO

NA NDIQ