44 dëshmitarë do të japin llogari në Kuvend! Sali ka konstatuar se ka probleme në Onkologji, por jo edhe krim

Picture of INA
INA

10/10/2023

Më shumë se dy orë zgjati llogaridhënia e ish-ministrit të shëndetësisë, Bekim Sali, i cili dha arsyetimin e tij po edhe iu përgjigj pyetjeve të anëtarëve të Komisionit Anketues, se çfarë ka ndodhur në Klinikën e Onkologjisë.

Sali në arsyetimin e tij tha se në mandatin e tij të shkurtër, prej rreth një viti, ka konstatuar se në Klinikën e onkologjisë ka pasur probleme.

“Pasi që i shqyrtova në detaje raportet e Klinikës, u brengosa më shumë për menaxhimin e Klinikës së onkologjisë. Kështu u bë e qartë se kjo klinikë ka pasur borxhe që janë rritur, dobësi në planifikimin, realizimin dhe kontrollin e mungesës së kushtëzuar për blerjen e terapisë biologjike dhe mungesa e protokolleve medicinale me të cilat do të vendosen rregulla dhe do të konfirmohen kriteret për kyçjen e pacientëve në terapi biologjike”, theksoi Bekim Sali, ish-ministër i Shëndetësisë.

Një pjesë e deputetëve me pyetje deri te Sali se çfarë ka ndërmarrë për përmirësimin e gjendjes në Klinikë, ai tha se ka kërkuar nga ish-drejtori Nino Vasev të përgatisë plan për dalje nga kriza, por pasi që nuk ka marrë asgjë nga ai, ka kërkuar dorëheqje nga Vasev. Pyetje kishte edhe në lidhje me faktin që sistemi me të cilin caktohet terapia, i cili është blerë para shumë viteve, nuk është në funksion.

“Çfarë keni ndërmarrë ju si ministër në lidhje me këtë, a keni pasur dijeni për shkak se kjo pajisje është blerë nga Ministria e shëndetësisë. A e keni ditur se e njëjta qëndron e papërdorur?”, deklaroi Ivanka Vasilevska, anëtare e Komisionit Anketues.

“Asnjë i punësuar në Klinikë nuk ka përmendur se sistemi është blerë në vitin 2016 dhe se në atë periudhë ai nuk është lëshuar në përdorim. Nuk kam pasur informacion për ekzistimin e sistemit të tillë”, tha Bekim Sali, ish-ministër i Shëndetësisë.

Sipas Kryetares së Komisionit Anketues, Rashela Mizrahi, para komisionit Anketues për skandalin në Onkologji, para deputetëve duhet të dalin 44 dëshmitarë në lidhje me rastin.

TË FUNDIT
4 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
6 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
7 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

11 orë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
16 orë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
14 orë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
10 orë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
16 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
14 orë
Banka Popullore: Norma bazë e interesit mbetet në nivelin 6.30%

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ