​451 persona të angazhuar direkt nga granti i Kosovës për Luginën e Preshevës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Mars, 2023

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginë, Ragmi Mustafi ka shkruar se ky është impakti i memorandum bashkëpunimit në mes Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Këshillit Kombëtar Shqiptar, më i madhi ndonjëherë në Luginën e Preshevës.

Mustafi ka shkruar në Facebook se përgjatë këtyre muajve, përmes projekteve të mbështetura nga KKSH dhe Qeveria e RKS, pas vëzhgimit të stafit të Këshillit Kombëtar Shqiptar, konstaton se 451 persona janë të angazhuar direkt nga grantet e ndara.

“Ky është impakti më i madh, më seriozi e më mirë zbatuar nga Republika e Kosovës tek shqiptarët e Luginës së Preshevës. Përveç ringjalljes së jetës publike në Luginë të Preshevës, nga Këshilli Kombëtar Shqiptar, 451 persona po angazhohen dhe japin kontributin e tyre në fusha të ndryshme si arsimi, arti, kultura, teatri, letërsia, filmi dokumentar, trashigimia kulturore, trashigimia materijale e jo materijale, të rinjtë, gratë, televizionet, mediat, boksi, fudbolli, handbolli, basketbolli, ambienti, kuizi, gjimnazistët e 78 nisma dhe projekte të mbështetura në të gjitha fushat e jetës publike. Së bashku me 4010 fillorist, 950 parashkollorë, 107 studentë, tanimë edhe 451 shqiptar, e që së bashku 5518 familje shqiptare, përmes Këshillit Kombëtar Shqiptar kanë ndjerë drejtpërdrejt dorën e Republikës së Kosovës në ekonomitë e tyre”, ka shkruar ai.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Albin-Kurti-3

Kurti: Grafitet serbe mbi mjetet e NATO-s janë kujtim i errët, dënoj sulmet ndaj KFOR-it dhe gazetarëve

rama-1-750x430-1

Rama për zhvillimet në veri: Kosova po lëndohet në sytë e aleatëve

arben-taravari-albin-kurti

Arben Taravari reagon për tensionet në veriun e Kosovës

glauk-konjufca

Konjufca:Është koha që dhunës t’i përgjigjemi me një zë të përbashkët

giorgia meloni kryeministre italise

Reagon kryeministrja italiane: S’do t’i tolerojmë më sulmet ndaj KFOR’it

vucic

Vuçiq deklarohet pas zhvillimeve të sotme në Veri, kjo është akuza e tij

dhuna ndaj policise serbet veri

Milanoviq: Protestuesit në veri janë bandat e Vuçiqit

slavjanka-petrovska

Tensionet në veriun e Kosovës, Petrovska e quan të gabuar vendimin e autoriteteve të Kosovës

haradinaj-kurti

Haradinaj i bën thirrje Kurtit të mos ndërmarrë veprime pa koordinim me aleatët

INFO

NA NDIQ