“48 orët që ndryshuan politikën”/ Zheji: Si u transformua reputacioni i Kurtit me sulmin në Kosovë

Picture of INA
INA

28/09/2023

Paneli i Top Story mbrëmjen e sotme ka mbështetur tezën se ngjarja në veri të Kosovës, është paralajmërim i një tjetër sulmi, pasi Vuçiç nuk mund të pranojë një humbje të tillë.

Eksperti i Kriminalisikës Ervin Karamuço u shpreh se në veri të Kosovës janë katër kampe ku trajnohen serbët për sulm. Sipas tij instruktorët e tyre janë rusë.

“Ata kanë katër kampe në veri të Kosovës për trajnimin e atyre që na erdhën në Kosovë. Instruktorët e tyre janë rusë. Është rekrutim i selektuar.”– tha Karamuço.

“Më duhet të them se nuk pata asnjë lloj befasie pas atij episodi të tmerrshëm as kur e dëgjova lajmin. Ajo që mendova kur pashë skenën e kur mora lajmin e kobshëm ishte se në 23 vjetorin e Banjskës u dha vula e qëllimit kryesor të Vuçicit që është aneksimi i veriut të Kosovës. Ky nuk është fundi i rrezikshmërisë, kërcënimi është aty.”– tha Alba Alshani

Nga ana tjetër Artur Zheji tha se ky sulm ndryshoi totalisht reputacionin e Albin Kurtit në arenën ndërkombëtare por edhe në Kosovë si dhe vuri në pah anësinë e Ramës, i cili mbështeti hapur Kurtin, duke e bërë të qartë mendimin e tij në lidhje me ngjarjen.

“Mund të ketë hakmarrje , nuk ndahen lehtë me këtë humbje shumë të turpshme serbët. Në këtë moment është një plagosje nuk mund të themi që i kemi hequr qafe. Kemi 48 orë që e analizojmë, kemi raport të zhdrejtë. Mund ta shohim më mirë pikturën e asaj që ndodhi, nuk ishte episod i befasishëm. Kemi dy pista ishin në vëzhgim gjatë gjithë kohës, e kanë mbajtur në nivelin e parë të sigurisë, kanë pasur dekonspirim nga brenda kampit serb. Është informacion i vjetër për amerikanët. Fakti që ata ikën si delet do të thotë që u rrethuan nga një grupim shumë i madh i vendosur në pika kyçe me snajpera. Ata kanë qenë në gatishmëri për të marrë urdhrin për zjarr. Droni nuk ishte i rastësishëm aty, u shfaq shumë shpjet pasi humbi jetën heroi. U ndesh me një gjë të tmerrshme. Kanë ndodhur dy gjëra të rëndësishme e para pozitat e Kurtit në Kosovë janë forcuar shumë, pozitat e Kurtit në DASH dhe në Bruksel janë rikuotuar dhe e treta kemi një pozicionim politik të Ramës në krah të Kurtit pra të Kosovës në të dyja deklaratat, nuk e ka bërë kurrë këtë. Pritja e Ramës në Romë ishte politikisht e nënvizuar, Rama e thotë vazhdimisht që Italia është krahu ynë i djathtë.”– tha Zheji.

TË FUNDIT
2 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
37 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
45 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
48 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
1 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
20 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
1 ditë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
7 orë
Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!
1 ditë
Rruga Shëngjin-Velipojë, Rama publikon pamjet: Lidhje e shpejtë mes dy plazheve të mëdha të Veriut
2 orë
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
19 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

plazh bregdeti shqiptar

Vdes një person në plazhin e Durrësit

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

INFO

NA NDIQ