Si u rrëzua në Shkup aeroplani me 92 pasagjerë, kryesisht shqiptarë në marsin e 1993

INA
INA

05/03/2024

5 marsi i vitit 1993 kujtohet si një nga fatkeqësitë më të mëdha ajrore në Maqedoni. Fluturimi 301 i “Palair Macedonian Airlines” me destinacion përfundimtar Cyrih u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga aeroporti i Shkupit.

Në aeroplanin Fokker 100 ndodheshin 92 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekuipazhit, 83 prej të cilëve vdiqën dhe 14 u plagosën. Piloti ishte një holandez 49-vjeçar me përvojë me 11.200 orë fluturimi, ndërsa bashkë-pilot ishte një maqedonas 34-vjeçar me 5.580 orë fluturimi, i cili më parë ishte pilot në Jat Airways. Shumica e pasagjerëve ishin persona nga Kosova që punonin në Zvicër.

Menjëherë pas ngritjes në orën 11:11, avioni nuk arriti të arrijë lartësinë e kërkuar dhe arsyeja ishte akulli në krahë. Kushtet e motit ishin 900 metra shikueshmëri, por binte borë.

Nga hetimet rezultoi se shkaku i rrëzimit ishin dështimet në procedurën e ngrirjes së akullit në krahë. Vetëm pjesët fillestare të krahëve u kontrolluan për akull, ku kishte borë, e cila nuk përbënte rrezik sepse tashmë ishte shkrirë. As pilotët dhe as personat përgjegjës për ngrirjen e akullit nuk e dinin që karburanti i vendosur në krahë ishte në një temperaturë shumë të ulët, gjë që kontribuoi që bora e shkrirë të shndërrohej në akull, ndërsa avioni priste lejen për t’u ngritur.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1316

Albulena Haxhiu: Koalicioni VLEN e ka mbështetjen e parezervë të Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes

WhatsApp Image 2024-04-19 at 23.03.16 (1)

Sela: Vota për Bujarin më 24 prill dhe për Frontin më 8 maj është biletë kthyese e fëmijëve tanë të cilët kanë marrë rrugën e mërgimit

Ali AHmeti

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

Menduh Thaci

Thaçi thotë se Albin Kurti s’ka asnjë njeri në Maqedoni

europe elect

Anketa e “Europe Elects”: Arben Taravari prinë para Bujar Osmanit

IMG_1293

Krerët e VLEN-it në Berlin: Diaspora i thotë po ndryshimit

zgjedhjet-maqedoni

Në Dibër dhe Qendër Zhupë më shumë votues sesa banorë

bujar osmani

Bujar Osmani: Në Kosovë flamuri shqiptar nuk është zyrtar, në Maqedoni është obligim i kryetarëve të komunave

INFO

NA NDIQ