5 punë që mund të bëni në Zvicër pa diplomë

Picture of INA
INA

06/07/2023

Nëse jeni duke kërkuar për një punë në Zvicër që nuk kërkon kualifikime universitare ose trajnime praktike, ka shumë opsione atje. Ja një vështrim në pesë sektorë ku ka vende pune.

Roje

Shumë kompani të njohura zvicerane të sigurisë do të punësojnë staf pa kërkuar një arsim formal ose praktikë dhe në vend të kësaj do t’u ofrojnë punonjësve të rinj disa trajnime bazë. Kompanitë, si Alpha Protect, mirëpresin dhe vlerësojnë Quereinsteiger (fjala gjermane për njerëzit që ndryshojnë karrierën e tyre) që duan të jenë po aq sa ata me përvojë shumëvjeçare në fushën e sigurisë.

Nëse shpresoni të punoni me siguri, shumë korporata në vend të kësaj do të insistojnë në sa vijon: patentë shoferi; të paktën një leje C; aftësi të mira gjuhësore të folur dhe të shkruar për zonën e Zvicrës ku ndodheni; aftësi të mira kompjuterike; shëndet shumë i mirë dhe qëndrueshmëri fizike; dhe një reputacion të patëmetë të kryesuar me rrethana të rregullta financiare.

Kujdestare

Mungesa e punëtorëve të kualifikuar po përkeqësohet në Zvicër, me mungesën e kujdestarëve të disponueshëm në të gjithë vendin – por ka një rresht të argjendtë. Nga kujdesi për fëmijët deri te objektet rezidenciale të terapisë sociale, shumë vende kanë nevojë të dëshpëruar për kujdestarë dhe tani do të marrin në konsideratë ata që duan të ndryshojnë karrierë, të cilët mund të mos kenë kualifikimet e kërkuara, por kanë entuziazmin e nevojshëm për të marrë një rol në sektorin e kujdesit.

Pastruese

Shumica e punëve të pastrimit do t’ju kërkojnë të zotëroni mirë gjuhën gjermane – veçanërisht ato në hotele – dhe të jeni fleksibël në lidhje me kohën dhe vendndodhjen tuaj të punës. Lajmi i mirë është se ju do të jeni në gjendje të punoni mjaft në mënyrë të pavarur, ndërkohë që jeni ende pjesë e një ekipi më të madh – flisni për më të mirat e të dy botëve, përcjell tutje albinfo.ch.

Paga: paga bruto mesatare është 51,188 në vit duke përfshirë pagën e 13-të. Nëse punësohen privatisht, është e rëndësishme të theksohet se më 1 janar 2023 Këshilli Federal i Zvicrës rregulloi pagat minimale për punëtorët shtëpiak që punojnë mbi 5 orë në javë në një tarifë për orë nga 19,50 deri në 23,55 CHF.

Asistent kuzhine

Keni një dhunti për të gatuar apo thjesht ju pëlqen të provoni receta të reja? Pastaj aplikimi për një nga hapjet e shumta të kuzhinës në Zvicër është zakonisht një bast i sigurt. Ndërsa disa kompani mund të kërkojnë përvojë paraprake në një kuzhinë profesionale, shumë nuk do ta bëjnë – dhe edhe nëse ju mungojnë aftësitë, mbani mend se nuk keni asgjë për të humbur duke aplikuar.

Si rregull i përgjithshëm, punët e kuzhinës në qytet do t’ju bëjnë të punoni si pjesë e një ekipi dhe në një mënyrë të orientuar drejt klientit. Shumë punëdhënës do të kërkojnë që ju të mund të komunikoni në gjermanisht, por nuk do të duhet ta bëni këtë rrjedhshëm.

Sektori i shërbimeve

Shumica e punëtorëve zviceranë janë të punësuar në sektorin e shërbimeve, kështu që nëse keni nevojë të gjeni punë urgjentisht dhe jeni mendjehapur, kërkimi i një pune si kamarier/kameriere është padyshim mënyra më e lehtë për të gjetur punë të shpejtë në Zvicër.

Paga: paga bruto mesatare është 51,170 franga në vit, duke përfshirë pagën e 13-të.

TË FUNDIT
2 orë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)
2 ditë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
2 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
2 ditë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
3 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

ME TE LEXUARA

2 orë
Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

LEXO MË SHUMË

Foto: Ilustrim

Itali, e çoi në një kamp veror, 7-vjeçarja shqiptare mbytet në liqen (FOTO)

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

INFO

NA NDIQ