5 ushqime që nxisin një tretje të shëndetshme

Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/03/2023

Një problem i thjeshtë me tretjen si fryrja e barkut mund t’ju bëjë të ndiheni jo rehat. Zakonet e këqija të të ngrënit, vaktet e rënda, alkooli, koha e parregullt e vakteve dhe kaq shumë faktorë mund të çekuilibrojnë sistemin tuaj të zorrëve.

Shëndeti juaj i përgjithshëm – trupi, mendja dhe shpirti – mund të balancohet duke pasur një sistem të shëndetshëm tretës. Rëndësia e shëndetit të zorrëve ka bërë që disa shkencëtarë t’i referohen atij si “një tru i dytë.”

Frutat dhe perimet e pasura me fibra: Frutat dhe perimet duke përfshirë mollët, bananet, manaferrat, zarzavatet me gjethe dhe perimet me rrënjë janë burime të shkëlqyera të fibrave që ndihmojnë në një sistem të shëndetshëm të tretjes. Këto produkte janë plot me vitamina dhe fibra që mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar dhe të mbajnë një trakt të shëndetshëm tretës. Ai mban rregullsinë e zorrëve, duke parandaluar kapsllëkun dhe duke promovuar shëndetin e zorrës së trashë.

Ushqime të pasura me probiotikë: Probiotikët, të quajtur edhe baktere të gjalla, të dobishme, janë të bollshme në kos. Kosi është bërë nga qumështi i fermentuar, i cili mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes dhe ruajtjen e një trakti tretës të shëndetshëm. Kosi është një opsion i shëndetshëm për mëngjes dhe shijon shumë kur kombinohet me fruta.

Drithërat integrale : Dieta jonë ka përfshirë drithëra dhe meli për vite të panumërta. Fibra, antioksidantë dhe mikroelementë të tjerë janë të shumtë në drithërat. Fibrat e drithërave janë të dobishme për zorrën tuaj sepse ato veprojnë si prebiotikë, të cilët ushqejnë bakteret tuaja të shëndetshme të zorrëve. Duke zbutur jashtëqitjen, drithërat e plota ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e kapsllëkut.

Barishte dhe erëza: Barishtet dhe erëzat si xhenxhefili, kopër, nenexhiku dhe shafrani i Indisë mund të lehtësojnë shqetësimin e stomakut dhe të mbështesin një sistem të shëndetshëm të tretjes. Është gjithashtu e njohur gjerësisht se ul rrezikun e të përzierave, urthit dhe shqetësimit në stomak.

Farat: Thuhet se farat janë një rezervuar i antioksidantëve, mineraleve dhe vitaminave për shkak të vlerave të larta ushqyese. Farat e lirit dhe chia janë dy lloje të njohura të farave që mund të hani. Acidet yndyrore omega-3 dhe fibrat janë të bollshme në farat e lirit, të cilat janë treguar se ulin inflamacionin dhe stabilizojnë muret qelizore. Është treguar se farat chia, një ushqim i pasur me fibra dhe proteina, përmirësojnë tretjen dhe ndihmojnë në pastrimin e zorrëve.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Ziadin Sela: Kosova dhe Shqipëria të na marrin shembull, të bashkohen

trupat britanike kosove

“Blindohen” kufijtë e Evropës, 20 mijë ushtarë në gatishmëri kundër Rusisë – ja “zona e nxehtë’ ku mund të nisë konflikti

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

google

Google do të fillojë të tarifojë për atë që përdorim çdo ditë?

Moti_26-780x470-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

gordana siljanovska davkova

VMRO-DPMNE mban tubimin e parë, Siljanovska – Davkova: Ne jemi europianët e vërtetë

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Instagram po teston një veçori të re

guardiola

​Guardiola: Haaland është sulmuesi më i mirë në botë

bilall kasami

Kasami prezanton një prurje të re në Çair (FOTO)

INFO

NA NDIQ