5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

INA
INA

28/02/2024

Zgjedhja e vendit të duhur për të vendosur ruterin tuaj Wi-Fi është çelësi i cilësisë së mirë të sinjalit dhe shpejtësisë së kënaqshme të surfimit në shtëpi.

Disa gjëra në fakt mund të jenë subjekt i pengesave që pengojnë valët të udhëtojnë mirë dhe të arrijnë në çdo dhomë në shtëpi.

Zbulojmë 5 vende në shtëpinë tuaj ku nuk duhet të vendosni kurrë ruterin tuaj.

Disa përdorues e vendosin ruterin në zona të largëta të shtëpisë. Ekziston rreziku që sinjali të ngadalësohet nga pengesa dhe materiale të çdo lloji.

Gjithashtu rekomandohet fuqimisht që ruterat të mos vendosen pranë mureve të betonit që janë shumë të trasha ose barrierave xhami si pasqyrat, pasi ato bllokojnë sinjalin.

Gjithashtu, shumë njerëz preferojnë të fshehin ruterin e tyre Wi-Fi, shpesh për ta mbajtur atë jashtë mundësive të fëmijëve ose për të shmangur prishjen e dekorimit të brendshëm.

Pavarësisht nga arsyet, kjo pajisje nuk duhet të vendoset në një dollap metalik ose komodë.

Një material i tillë redukton përhapjen e valëve dhe parandalon që pajisja të transmetojë siç duhet rrjetin.

Është mirë të dini se sinjalet nga ruterat shpesh transmetohen në rrjedhën e poshtme.

Në vend që të vendosni ruterin në një tavolinë të ulët ose drejtpërdrejt në dysheme, është më mirë ta ngrini atë për të optimizuar mbulimin e rrjetit.

Më pas mund të vendoset në një raft ose të varet në lartësinë e murit, në mënyrë ideale në një cep qendror të shtëpisë.

Kjo do të lejojë që pajisja të funksionojë siç duhet.

Gjithashtu rekomandohet vendosja e ruterit në një vend larg pajisjeve elektronike si furra me mikrovalë, kompjuteri, monitori i bebeve ose furra.

Ata mund të lëshojnë një sinjal të fortë të krahasueshëm me atë të ruterave, i cili mund të shkaktojë ndërhyrje në rrjetin e internetit.

Uji gjithashtu mund të ndërhyjë në transmetimin e sinjalit duke bllokuar ose shpërndarë.

Mos e vendosni ruterin pranë frigoriferëve, radiatorëve, akuariumeve ose tubacioneve.

Kjo vlen edhe për ujin në kontejnerë me bimë që janë ujitur rishtas ose toka e të cilave është shpesh e lagur.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ