5 zakone toksike që ju vjedhin lumturinë

Picture of INA
INA

06/11/2023

Zakonet që kemi na përcaktojnë, qoftë për mirë apo për keq, sepse ato jo vetëm që mund të veprojnë si strategji që na ndihmojnë të kapërcejmë pengesat, por mund të jenë edhe si ajo molla e helmuar që, megjithëse kishte një pamje të shijshme, mbante përbrenda një kurth.

Prandaj, megjithëse shumë nga zakonet tona na lejojnë të optimizojmë përpjekjet tona dhe konsiderohen të shëndetshme, ka shumë të tjera që janë toksike për shëndetin dhe vetë jetën tonë, duke na penguar të jemi të lumtur. Edhe zakonet që ju i konsideroni relativisht “të mira” mund të mos jenë aq të mira ose mund të mos jeni as të vetëdijshëm për pasojat e repertorit tuaj të zakoneve në jetën tuaj. Sot ju sjellim 5 zakone toksike që mund t’ju pengojnë të jeni të lumtur. Le të reflektojmë për to.

Ne priremi të kemi një zakon të keq për të menduar negativisht. Jemi ekspertë në atë që nuk duam, nuk kemi, nuk meritojmë ose nuk jemi të aftë, duke e përqendruar vëmendjen tonë në të. Kultivimi i të menduarit negativ mund të jetë një zakon i keq që përfundon duke na kufizuar si shoqërisht ashtu edhe individualisht. Sepse nëse mendoni se nuk mundeni, a do të provoni vërtet?

Mendimi negativ mund të bëhet një armik i madh që gradualisht na bllokon në rrjetën e merimangës, duke e kthyer gjithçka rreth nesh në një mjegull gri që në rastet më ekstreme çon në depresion së bashku me variabla të tjerë. Vështirësia qëndron në faktin se si zakon jemi mësuar me të dhe çmësimi i tij nuk është aq i thjeshtë. Për ta bërë këtë, duhet të fillojmë t’i kushtojmë vëmendje mënyrës sonë të të menduarit, e cila në mënyrë të pashmangshme është e lidhur me mënyrën se si flasim dhe gjykojmë veten. Për më tepër, drejtimi i vëmendjes tuaj drejt asaj që dëshironi do të jetë gjithashtu një mjet që ju lejon të bëni dritën të shfaqet mes asaj mjegull të trashë gri.

Fajësoni të tjerët për gjithçka

Fajësimi i njerëzve të tjerë për atë që ju ndodh është shmangie e përgjegjësisë për veprimet tuaja dhe madje edhe për ndjenjat tuaja. Në këtë mënyrë, ju do të thoni se nuk jeni pronari i jetës suaj, por se janë të tjerët ose rrethanat tuaja. Është e nevojshme të mbani mend se ju keni kontroll mbi veten tuaj dhe vetëm ju keni përgjigjet për atë që ju ndodh. Piloti i njohur i forcave ajrore dhe udhëheqësi fetar Dieter Uchtdorf tha një herë: “Sa më shumë rritemi, aq më shumë shikojmë prapa dhe kuptojmë se rrethanat e jashtme nuk kanë rëndësi sepse ato nuk përcaktojnë lumturinë tonë. “Ne përcaktojmë lumturinë tonë.” Lumturia është një qëndrim dhe nëse vendosni të fajësoni të tjerët për atë që ju ndodh në vend që të jeni të vetëdijshëm se çfarë mund të bëni për të vazhduar përpara, vështirë se do të jeni në gjendje ta shijoni atë.

Mundoheni të jeni dikush që nuk jeni

Ju mund të jetoni duke u përpjekur të jeni vetvetja ose ndryshe, duke u përpjekur të jeni personi që të tjerët duan të jeni. Ju vendosni, por padyshim të bëhesh personazhi që duan të tjerët do të thotë një tradhti ndaj mënyrës suaj të të qenit. Mendo pak… Si mund të jesh i lumtur nëse nuk je vetvetja?

Vendosja e një maske është një thikë me dy tehe, një kurth që zgjatet me kalimin e kohës do t’ju largojë nga vetja dhe nga kush mendoni se jeni. Prandaj, zbulojeni veten, mësoni ta pranoni veten, ta doni veten dhe tregohuni ashtu siç jeni, vetëm atëherë marrëdhënia me ju dhe të tjerët do të jetë autentike.

Krahasoni veten me të tjerët

Krahasimi i vetes me të tjerët nuk do të na ndihmojë aspak pasi secili prej nesh është unik dhe i papërsëritshëm dhe ka pasur përvoja të ndryshme. Historia e tij, e juaja dhe e imja nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën, pse na krahasoni? Të ngushëllojmë veten apo të besojmë se jemi superiorë? Cili është qëllimi që ne ndjekim? Lumturia ime mund të jetë shumë e ndryshme nga ajo e mikut tim, kështu që a do të më bëjë të lumtur të bëj atë që ai bën? Pyete veten: çfarë është lumturia për mua? Dhe kështu mund të dini se si të veproni. Mirënjohja është antidoti i krahasimit dhe shurupi më i mirë për të arritur lumturinë. Shkruani çdo ditë gjërat që e bëjnë jetën tuaj të mrekullueshme, sado të vogla të jenë… që do t’ju bëjnë të lumtur.

Mësoni nga gabimet

Gabimet mund të jenë mësuesit tanë më të mirë nëse mësojmë prej tyre. Nëse ngatërrohemi por e lëmë të kalojë pa reflektuar se çfarë ka ndodhur dhe çfarë mësimi mund të nxjerrim prej saj, diçka e ngjashme me siguri mund të na ndodhë. Për të kuptuar këtë lloj të menduari, mjafton të ndiqni fjalët që Thomas Edison i tha dikur një gazetari që e pyeti për shpikjen e tij të llambës inkandeshente: “Unë nuk kam dështuar një herë, kam zbuluar vetëm dhjetë mënyra që nuk e bëjnë këtë punë.” Kështu, do të mund të shihni se me këmbëngulje dhe punë të mirë, gabimet dhe dështimet janë vetëm një pjesë e rrugës drejt suksesit.

Lumturia është brenda nesh dhe jemi ne ata që mund ta krijojmë dhe të kontribuojmë në zhvillimin e saj, mos e harroni. Kushtojini vëmendje zakoneve tuaja dhe modifikojini ato nëse është e nevojshme.

TË FUNDIT
2 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor
3 ditë
Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha
3 ditë
Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm
5 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
5 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

ME TE LEXUARA

2 orë
Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

LEXO MË SHUMË

Onkologija Onkologjia shkup

Në Klinikën e Onkologjisë në Shkup është vendosur puna me dy turne në spitalin ditor

cokollata zeze

Tre mënyra si çokollata e zezë ju ndihmon të bini nga pesha

KAFE

Rrit nivelet e energjisë dhe përmirëson gjendjen e plogështisë, ja efektet e kafeinës në organizëm

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

INFO

NA NDIQ