500 gjermanët më të pasur, kush i prinë listës

ina-online
ina-online

19/12/2023

Në Gjermani janë publikuar 500 gjermanët më të pasur gjatë vitit që po lëmë pas. Portali Manager-Magazin publikoi listën e 500 gjermanëve më të pasur.

Sipas portalit Manager- Magazin pasuria totale e miliarderëve është 1100 miliardë euro, ndërsa sivjet ka pasur rritje për 82 miliardë euro, shkruan portali i njohur gjerman.

Në vend të parë më të pasurit në Gjermani janë aksionerët e BMW-së, Suzanne Klaten dhe Stefan Kwand, të cilët kanë një pasuri prej 40.5 miliardë eurosh.

Në vend të dytë radhitet themeluesi i sinxhirit të marketeve “Lidl”, Dieter Schwarz, i cili ka një pasuri prej 39.5 miliardë euro.

Në vend të tretë renditet familja “Merck”, e cila është themeluese e kompanisë farmaceutike me të njëjtin emër dhe që ka një pasuri prej 32 miliardë eurosh.

Ndër dhjetë gjermanët më të pasur është Benjamin Otto, familja e të cilit është themeluesi i Holdingut me të njëjtin emër, i cili përbëhet nga 40 kompani për shitje me pakicë dhe shërbime financiare. Është edhe kreu i bordit të aksionerëve të Henkel dhe bashkëpronar i rrjetit të supermarketeve “Aldi”, Simon Bagel-Trach, shkruan Klix.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

kovacevski

Kovaçevski premton rroga minimale nga 600 euro dhe rroga mesatare nga 1000 euro

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni – statusi politik

administrata

Mbi një mijë funksionarë në Maqedoni nuk do të kenë rritje të re të pagave

ministria shendetesise instituti i shendetit publik

Largohen nga puna 19 të punësuar në Qendrën e Shëndetit Publik Shkup

cmimet-e-garantuara

Sot përfundon masa – Nga nesër çmimet në mëshirë të tregtarëve

market

Inspektorët zbarkojnë nëpër markete – nuk do ta presim ditën e nesërme!

INFO

NA NDIQ