56 për qind e zviceranëve janë për sanksione më të ashpra ndaj Rusisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/02/2022

22 për qind mendojnë se sanksionet nuk janë në përputhje me neutralitetin e Zvicrës. Por, 56 për qind janë të mendimit se masat ekonomike përputhen plotësisht me neutralitetin

Ndryshe nga Këshilli Federal, shumica e zviceranëve janë në favor të vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës. Ky është rezultati i një sondazhi në internet nga instituti kërkimor Link, i raportuar nga “SonntagsBlick”.

Pyetja e hapur e sondazhit ishte: Si mendon popullata? Bëhet fjalë për një sondazh përfaqësues, në internet ku janë pyetur i 1009 zviceranë.

Vetëm diçka më pak se një e katërta e njerëzve të pyetur janë kundër sanksioneve të tilla, transmeton albinfo.ch. Pjesa tjetër janë të pavendosur.

Më saktë: Vetëm 22 për qind mendojnë se sanksionet nuk janë në përputhje me neutralitetin e Zvicrës. Por, nga ana tjetër, 56 për qind janë të mendimit se masat ekonomike janë plotësisht në përputhje me neutralitetin.

Vetëm një e katërta e të anketuarve besojnë se Perëndimi duhet të ndërhyjë ushtarakisht.

Me 52 për qind, një shumicë e ngushtë absolute e të anketuarve janë në favor të qëndrimit që Zvicra të miratojë sanksionet e BE-së kundër Moskës, tranmseton albinfo.ch. Një çerek është kundër, një çerek tjetër është i pavendosur për këtë çështje.

Vërehet se rezistenca kundër sanksioneve të BE-së në mesin e të anketuarve korrespondon pothuajse saktësisht me përqindjen e votuesve të SVP-së, e cila mbron këtë qëndrim në lidhje me neutralitetin.

TË FUNDIT
21 orë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!
1 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
1 ditë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
2 ditë
E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë
2 ditë
U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’
1 ditë
Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre
21 orë
“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

LEXO MË SHUMË

diaspora votim

“Dua të votoj në 2025”- Diaspora protestë para Kuvendit: Nuk ka zgjedhje pa ne!

greqi policia

Lanë djalin autik në makinë dhe ndërroi jetë, lirohen prindërit shqiptarë në Greqi, zbardhet dëshmia e tyre

islam alijaj

Deputeti shqiptar në Zvicër mirëpret ‘Dritaren për Investime të Diasporës’

ambulanca-sk

E rëndë në Greqi, 45-vjeçarin shqiptar e zë korrenti nga makina e krasitjes, gjendet i vdekur në arë

policia zvicer

U kap duke bërë “drifta” me BMW-në e tij, shqiptari nga Kosova arrestohet në Zvicër

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

policia gjermane gjermani

Vdes një shqiptar në Gjermani, dyshohet për vrasje

trump sulm

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

INFO

NA NDIQ