6 ushqime të pasura me fibra që do t’ju ndihmojnë të humbisni peshë

Picture of INA
INA

09/10/2023

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë të shëndetshme dhe efektive për të humbur peshë, fibrat mund të jenë aleati i përsosur në luftën kundër kilogramëve të tepërt.

Fasule- Thjerrëzat dhe fasulet janë të pasura me fibra për shembull, një gjysmë filxhani fasule përmban 9 gram fibra.

Brokoli- Një filxhan brokoli përmban rreth 5 gram fibra, të cilat mund të ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të zorrëve.

Manaferrat- Manaferrat dihet se janë të pasura me antioksidantë, por edhe të pasura me fibra. Një filxhan me boronica të freskëta mund të sigurojë rreth 4 gram fibra, po aq të pasura me fibra janë manaferrat, luleshtrydhet dhe mjedrat. Përveç kësaj, manaferrat janë gjithashtu të ulëta në kalori.

Avokado- Një filxhan avokado përmban rreth 10 gramë fibra, siguron një sasi të konsiderueshme të acideve yndyrore të pangopura dhe është e pasur me shumë vitamina dhe minerale.

Mollët- Një mollë përmban rreth 4 gram fibra, në varësi të madhësisë së saj. Nuk përmban yndyrë apo proteina, ka shumë pak kalori dhe akoma më pak sheqer.

Patate- Një patate e vogël e bardhë me lëkurë mund të sigurojë rreth 3 gram fibra në përgjithësi, të gjitha varietetet e patates janë të pasura me fibra.

TË FUNDIT
3 orë
Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues
5 orë
Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës
2 ditë
​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë
2 ditë
Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë
4 ditë
Të rinjtë po vuajnë gjithnjë e më shumë nga kanceri i zorrës së trashë

ME TE LEXUARA

5 orë
Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës
3 orë
Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

LEXO MË SHUMË

moti Vapa nxehti temperaturat

Si të evitoni rrezikun e atakut në zemër nga i nxehti përvëlues

lodhje gjume plogeshti

Arsyet pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

boronica dredheza peme

Fruta që duhen konsumuar çdo ditë për të mos shtuar në peshë

barku_zorret

Të rinjtë po vuajnë gjithnjë e më shumë nga kanceri i zorrës së trashë

hurme

Hurmat – fruti me vlera të larta ushqyese

OBSH

OBSH alarmon për rrezikun: Antibiotikët nuk po funksionojnë

miza ushqim

Rreziqet shëndetësore që vijnë nga mizat që prekin ushqimin

Bashkim Ziberi

VIDEO/Ziberi: Shkalla e vdekshmërisë nga kanceri në Ballkan, shumë më e lartë se sa në BE

INFO

NA NDIQ