60 vitet e Bundesligës… një shembull për të gjithë botën!

Picture of INA
INA

17/08/2023

Më 24 gusht 1963 u luajt ndeshja e parë në historinë e Bundesligës. Që atëherë kanë kaluar 60 vjet. “Ne kemi 36 klube, – midis të parës dhe të dytës – dhe secili ka një kulturë unike, me një ‘mantra’, që i bën ata të ndryshëm”,- thotë me krenari Tom Julian, shefi i marrëdhënieve me publikun të Bundesligës.

Pas asaj që disa e quajnë me përbuzje ‘BayernLiga’, duke aluduar për 11 titujt radhazi të Bayernit, fshihet një ligë që është shembull për botën. ‘Fussbolli’ është një emocion i pastër. Gjermania është, nga të gjitha ligat kryesore, me mesataren më të lartë të golave ​​për ndeshje: 3.17.

Shenjat e tyre dalluese: futbolli tranzicional, i shpejtë, sulmues, ‘gegenpressing’… ata kanë ‘krijuar një shkollë’ në Evropë. Vetëm shikoni admirimin që kanë ngjallur vitet e fundit Jürgen Klopp, Thomas Tuchel, Hansi Flick, Julian Nagelsmann, apo modeli i ‘Red Bull’ .


Bundesliga ‘ngjesh’. Në fakt, është ajo që ai kërkon përmes ‘mediave të tij sociale’: të krijojë një lidhje të vërtetë me fansat. Bayerni, pa shkuar më tej, është skuadra me më shumë anëtarë në planet: 300.000. “Të gjitha klubet janë të tifozëve. Çdokush mund të jetë anëtar,” thotë Tom Julian.

Prandaj, nuk është për t’u habitur që është liga me frekuentimin mesatar më të lartë në stadiume (44.000 spektatorë) për ndeshje. Borussia Dortmund, me një audiencë mesatare prej 80.000, mban rekordin. Çmimi mesatar i biletës gjithashtu ndihmon: 26 euro. Është e mundur, për shembull, të shohësh Union Berlin të luajë në Alte Försterei vetëm për 8 euro.

“Sharmi” i Ligës Gjermane është se “heronjtë vendas, talentet e rinj dhe yjet botërore” përzihen në të: 43% e futbollistëve të Bundesligës janë lojtarë ndërkombëtarë. Nënshkrimi i Harry Kane nga Bayern, më i shtrenjti në të gjithë historinë e tij, është mjaft ‘mbështetje’ në këtë kuptim.

60 vitet e Bundesligës… një shembull për të gjithë

Por, nëse ajo është krenare për diçka, është aftësia e saj për të ‘promovuar’ talentin e ri. Lista është e gjatë: Haaland, Bellingham, Gvardiol, Nkunku, Sancho, Dembélé, Havertz, De Bruyne, Szoboszlai… Bundesliga ka moshën e dytë më të ulët mesatare në ligat kryesore: 27 vjeç.

60 vitet e Bundesligës… një shembull për të gjithë

Në asnjë ligë, vitin e kaluar, nuk ka pasur kaq shumë gola (41) të shënuar nga lojtarë nën 20 vjeç. Në radhët e tyre ata kanë pasur edhe tre lojtarët nën 19 vjeç që kanë shënuar më shumë gola në ligat e mëdha: Jamal Musiala (10), Jude. Bellingham (8) dhe Youssoufa Moukoko (7).

Nga organizimi kujdeset edhe për detajet më të vogla: Bundesliga është liga e parë që ka zbatuar në rregulloret e saj një manual qëndrueshmërie në nivel ekologjik, ekonomik dhe social.

Çfarë është thënë: 60 vjet Bundesliga, shembull për botën!

TË FUNDIT
16 minuta
Francë-Holandë, mbyllet me barazim
2 orë
Austria merr 3 pikë e para në "Euro 2024", Polonia e vogël pa Lewandowskin…
5 orë
Përmbysje e çmendur në Dyseldorf, Ukraina siguron pikët e para në Euro 2024
5 orë
E shpjegon UEFA: Ja çfarë i duhet Shqipërisë për të kaluar grupin
7 orë
Kontratë 2 vjeçare dhe me opsion rinovimi, Jasir Asani arrin marrëveshjen me ekipin e La Liga

ME TE LEXUARA

1 ditë
Daku kërkon falje publike: Falja është burrërore, e bëra në afekt
8 orë
Mori duartrokitjet e të gjithëve, Arbër Hoxha: Besojmë te fitorja ndaj Spanjës
1 ditë
EURO 2024/ Përplasje “gjigantësh” në “Veltnis Arena”, grupet B e C diskutojnë “hesapet” e kualifkimit
1 ditë
Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit
8 orë
Lushi: Mirlind Daku duhet të pezullohet, nëse vërtetohet se ka fyer serbët e maqedonët
1 ditë
VIDEO/ Daku shau keq maqedonasit Federata e Futbollit e Maqedonisë reagon: të kërkoj falje

LEXO MË SHUMË

fbl-euro-2024-match20-ned-fra-600x360

Francë-Holandë, mbyllet me barazim

IMG_3458

Austria merr 3 pikë e para në “Euro 2024”, Polonia e vogël pa Lewandowskin…

IMG_3457

Përmbysje e çmendur në Dyseldorf, Ukraina siguron pikët e para në Euro 2024

kombetarja

E shpjegon UEFA: Ja çfarë i duhet Shqipërisë për të kaluar grupin

Jasir Asani

Kontratë 2 vjeçare dhe me opsion rinovimi, Jasir Asani arrin marrëveshjen me ekipin e La Liga

xhaka zvicer

Xhaka sfidon gjermanët me një mesazh luftarak!

uk lushi

Lushi: Mirlind Daku duhet të pezullohet, nëse vërtetohet se ka fyer serbët e maqedonët

arber hoxha

Mori duartrokitjet e të gjithëve, Arbër Hoxha: Besojmë te fitorja ndaj Spanjës

Spanja Luis De La Fuente

E konfirmon trajneri i Spanjës: Ndaj Shqipërisë luajmë me rezerva

INFO

NA NDIQ