600-800 denarë për rrymë do tu jepen 7.500 familjeve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/01/2022

Me masa dhe politika të përgjegjshme dhe me kohë arritëm ta mbrojmë standardin e qytetarëve me rritjen më të vogël të rrymës prej 9.48 për qind, tha në konferencë për media zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska.

Ajo informoi se çmimi i energjisë elektrike në mbarë botën po rritet për shkak të krizës globale energjetike, për shembull në Itali çmimi i energjisë elektrike është rritur për 55 për qind, në Turqi për 50 për qind.

“Edhe pse opozita paralajmëroi rritje deri në 40%, gjë që tregoi paaftësinë e saj. Për mbrojtje shtesë të qytetarëve me të ardhura më të ulëta, Buxheti siguron mjete për ndihmë për familjet në nevojë. Me 60 milionë denarë ndihmë financiare, 7.500 familje do të marrin 600-800 denarë subvencione për faturat e energjisë elektrike”, tha Kuzeska.

Zëdhënësja e LSDM-së shton se shifrat tregojnë se në vitin 2021 ka tregues të mirë ekonomik.

“Rritja e ekonomisë është mbi 4%, të hyrat janë rritur, gjë që dëshmon se masat ekonomike të ndërmarra nga Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja kanë dhënë rezultat. Buxheti tashmë ka 130 milionë euro pa pagesë, në periudhën e ardhshme do të vijojnë edhe masat tjera kundër krizës në ndihmë të qytetarëve dhe ekonomisë”, tha Kuzeska.

TË FUNDIT
5 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin

ME TE LEXUARA

14 orë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
14 orë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
14 orë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
14 orë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
14 orë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
9 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
15 orë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
6 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund
15 orë
Zero roaming me BE-në deri më 2027

LEXO MË SHUMË

IMG_3144

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë?

IMG_3125

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

INFO

NA NDIQ