7.5 milionë turistë të huaj gjatë 2022 në Shqipëri

Iliria News Agency
Iliria News Agency

27/01/2023

Në vitin 2022, në Shqipëri kanë ardhur 13 milionë vizitorë, nga të cilët 7.5 milionë shtetas të huaj. Të dhënat për vitin e plotë, dalin nga Instituti i Statistikave, ku përfshihet dhe dhjetori, kur vendin e vizituan 965 mijë njerëz.

Në raport me vitin 2021, vizitat janë shtuar me 33%, numër ky që flet për fluksin më të lartë të regjistruar ndonjëherë.

Numri më i madh i vizitorëve, pjesa më e madhe e të cilëve turistë, kanë ardhur nga Kosova, Maqedonia e Veriut e Italia. Ndërkohë, nga Spanja dhe Anglia ka pasur rritje më të madhe të udhëtarëve në krahasim me vitin 2021. Shtimi i linjave ajrore, investimi në turizëm dhe aktivitetet sportive e muzikore të zhvilluara kanë ndikuar në zgjerimin e vizitave gjatë vitit të kaluar.

Një tjetër faktor ka qenë edhe zbehja e pandemisë COVID, ku për shkak të lëvizjes është rritur edhe fluksi i udhëtimeve jashtë vendit nga shqiptarët.

Të dhënat tregojnë se, numri i shtetasve shqiptarë të dalë nga Shqipëria në vitin 2022 është 5.8 milionë me rritje rreth 40% krahasuar me një vit më parë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1335

Edhe Erdogani a po implikohet në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut?!

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

kurti taravari kasami mexhiti gashi

Albin Kurti deklarohet për zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ