7 arsye për të qenë pozitiv për jetën në Zvicër në vitin 2023

Iliria News Agency
Iliria News Agency

05/01/2023

Po, Zvicra do të goditet nga çmime më të larta dhe fuqi më e ulët blerëse në vitin 2023, por ka disa arsye për të qenë optimistë për 12 muajt e ardhshëm
Që nga fillimi i luftës në Ukrainë në shkurt 2022, ne nuk kemi pasur pushim nga lajmet e zymta.

Na është thënë të presim mungesa të energjisë dhe na është dashur të përballemi me normë inflacioni më të lartë se zakonisht, së bashku me pasojat e tij – më e shtrenjtë e energjisë elektrike dhe sigurimet shëndetësore mbi të gjitha, shkruan The Local, përcjell albinfo.ch.

Është e vështirë të mbetesh optimist mes këtyre sfidave, dhe shumë njerëz nuk e bëjnë: një studim i ri nga platforma konsumatore Comparis tregon se pesimizmi është i përhapur në mesin e popullatës së Zvicrës, ndërsa po përballet me vitin e ri.

Megjithatë, edhe pse është natyra njerëzore që të fokusohet në negative dhe të injorojë pozitiven, perspektiva për vitin 2023 nuk është e gjitha e zymtë, përcjell albinfo.ch.

“Mos u shqetëso, ji i lumtur”

Këto janë disa nga gjërat për të cilat mund të ndiheni optimist këtë vit:

Asnjë mungesë energjie

Edhe pse autoritetet zvicerane fillimisht kishin paralajmëruar për ndërprerje të mundshme të energjisë dhe kishin krijuar plane krizash, tani ata thonë se mungesa shumë e frikshme e gazit, e cila përdoret për të prodhuar energji elektrike, nuk është një skenar realist për Zvicrën.

“Për këtë dimër, lajmi i mirë është se rreziku i mungesës së gazit mbetet relativisht i ulët,” sipas ministrit të Ekonomisë, Guy Parmelin.

Ndërsa Zvicra mbështetet shumë në burime të huaja, Parmelin vuri në dukje se “në vendet përreth nesh, rezervat janë midis 95 dhe 100 për qind të mbushura. Industria zvicerane e gazit e ka bërë punën e saj duke rezervuar gaz jashtë vendit.”

Inflacion më i ulët

Në 3 për qind aktualisht, inflacioni është jashtëzakonisht i lartë sipas standardeve zvicerane.

Kjo ka bërë që kostoja e jetesës të rritet dhe fuqia blerëse e konsumatorëve të Zvicrës të bjerë ndjeshëm.

Megjithatë, kjo normë pritet të bjerë, megjithëse nuk ka konsensus se sa saktësisht.

Banka Kombëtare e Zvicrës (SNB) parashikon një normë të re prej 2.4 për qind, ndërsa ekonomistët e bankës Credit Suisse janë edhe më optimistë me parashikimin e tyre prej 1.5 për qind.

Sido që të jetë, ekonomia e fortë dhe elastike e Zvicrës e ka përballuar inflacionin shumë më mirë se vendet e tjera – prirje që pritet të vazhdojë këtë vit, pwrcjell tutje albinfo.ch.

Interesi më i lartë për kursimet

Vërtet, fuqia juaj blerëse ka rënë në vitin 2022, që do të thotë se keni marrë më pak nga paratë tuaja, por kjo do të ndryshojë.

SNB ka rritur interesin e kursimeve dy herë në 2022 – në shtator dhe dhjetor – që do të thotë se disa banka tani po ofrojnë një rendiment më të lartë të aktiveve.

Pra, në varësi të bankës që përdorni dhe çfarë lloj llogarish keni, mund të prisni që paratë tuaja të rriten në vitin 2023 – qoftë edhe pak.

Zbritjet tatimore

Nëse jeni prind, do të keni mundësi të zbrisni një shumë më të lartë tatimi për shpenzimet e kujdesit për fëmijët.

Deri më tani, prindërit mund të zbrisnin 10,100 franga nga të ardhurat e tyre për çdo fëmijë që kujdesej jashtë shtëpisë.

Por nga viti 2023, kjo shumë maksimale po rritet ndjeshëm – familjet me fëmijë do të jenë në gjendje të zbresin deri në 25,000 franga për fëmijë në kthimin e tyre vjetor tatimor.

Kjo më shumë se dyfishon zbritjen e taksave për kujdesin e jashtëm të fëmijëve – dhe më pas rrit të ardhurat tuaja të disponueshme.

Tregu i punësimit

Nëse jeni një punëkërkues i ri ose dëshironi të kaloni në një pozicion tjetër, jeni me fat: tregu i punës në Zvicër pritet të vazhdojë të lulëzojë këtë vit.

Shumë pozicione me pagesë të lartë – mbi 250,000 aktualisht – janë vakante në të gjithë vendin. Dhe rreth 70,000 nga këto vende pune vijnë nga 25 profesionet që kanë më shumë nevojë për punonjës të rinj.

Covid 19

Kishte një kohë jo shumë kohë më parë kur pandemia, dhe gjithçka që lidhej me të, dominonte jetën tonë.

Ky nuk është më rasti; Sipas ekspertëve zviceranë të shëndetit, “ditët e valëve të mëdha Covid kanë mbaruar”.

Zvicra nuk ka gjasa të përjetojë një valë të madhe koronavirus këtë dimër, sipas Tanja Stadler, ish-kreu i Task Forcës Covid të qeverisë tashmë të shpërbërë.

Ndryshe nga dy dimrat e kaluar, virusi nuk përhapet më aq shpejt dhe infekton po aq njerëz, tha Stadler.

E njëjta gjë vlen edhe për nën-variantet Omicron; ndërsa disa njerëz do të vazhdojnë t’i kapin ato, nuk pritet asnjë “valë e rëndësishme”.

Më shumë mundësi udhëtimi

Lidhur drejtpërdrejt me evolucionin pozitiv në frontin e Covid-it dhe përfundimin e mëvonshëm të kufizimeve të udhëtimit, udhëtimet ndërkombëtare po marrin shpejtësi në vitin 2023 – si fjalë për fjalë ashtu edhe figurativisht – në ajër dhe në tokë.

Linjat ajrore po shtojnë fluturime në destinacione të reja dhe po zgjerojnë linjat ekzistuese brenda dhe jashtë Zvicrës; Swiss Federal Airways (SBB) gjithashtu ka nisur lidhje të reja ndërkombëtare.
 0 260

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra, vendi më tërheqës për të bërë biznes

aksident gjermani kamion

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

flamur-nju-jork

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

valle mergimtar flamuri kuq e zi diaspora

Po vazhdon regjistrimi online i Diasporës, përmes eDiaspora

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

INFO

NA NDIQ