7 ushqime që mund t’i ruani në ngrirje ose t’i blini të ngrira

INA
INA

25/11/2023

Rafti i ngrirjes në frigoriferin tuaj mund të kthehet në vendin perfekt ku mund të ruani për një kohë të gjatë ushqimet më të shëndetshme. Ushqimet e ngrira janë një nga mënyrat më të mira për të përgatitur shpejt një vakt, një pije, apo për të shijuar disa lloje ushqimesh që iu ka kaluar sitina e prodhimit.

Më poshtë AgroWeb.org zbulon për ju se cilat ushqime të ngrira janë opsionet më të mira që mund të mbani në ngrirje.

Frutat e pyllit
Grumbulloni një shumëllojshmëri frutash pylli dhe ruajini ato në ngrirje për javë ose në qofë edhe për muaj me rradhë. Ato përbëjnë një zgjedhje të shkëlqyer, pasi mund të shtohen lehtësisht në receta të ndryshme dhe në pije shumë të shëndetshme.

Bizelet
Ju mund t’i shtoni në pjatat e makaronave apo të orizit, për t’a pasuruar vaktin tuaj me proteina, fibra dhe shumë vlera të tjera. Një alternativë e shkëlqyer për rastet kur nuk keni perime të freskëta, por ende dëshironi që t’i përfshini ato në vaktin tuaj.

Spinaqi
Ju mund ta përfshini atë lehtësisht në pije, supë, gjellë të ndryshme dhe në pjata të tjera me perime dhe mish.

Misri
Kallinjtë e freskët mund t’i gjeni me lehtësi në stinën e verës, por jo gjatë muajve të ftohtë të vjeshtës dhe dimrit. Prandaj ruajtja e tij në ngrirje, do t’ju ndihmojë ta keni në tryezë gjatë gjithë vitit. Misri e ruan ëmbëlsinë e tij shumë mirë, biles edhe më mirë se misri i konservuar. Nuk keni nevojë të shkrini misrin e ngrirë përpara përgatitjes, por shpëlarja e shpejtë e tij mund të ndihmojë në shkrirjen e akullit.

Barbunjat
Një burim i mrekullueshëm priteiansh bimore, që mund ta shtoni në sallata dhe pjatat me perime në çdo kohë,

Mishi

Sigurisht që nuk kishte si të mungonte edhe mishi. Gjithmonë mbetet një veprim i mençur që në raftin e ngrirjes të ruani edhe mish. Ai mund të jetë i llojeve të ndryshme, e ju majde mund ta pastroni dhe ta prisni në feta, në mënyrë që kur ta gatuani t’i kurseni vetes kohë.

Karkalecat
Nëse jeni adhurues i ushqimeve të detit, jeni me fat. Në këtë listë mund të shtoni edhe karkalecat. Ato gatuhen në pak minuta, duke bërë një vakt të shëndetshëm e të pasur me proteina dhe jod. /AgroWeb.org

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

barku obez pesha

ISHP: Obeziteti në Maqedoni është në nivel të lartë

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

stres

Qytetarët e RMV vuajnë nga ankthi dhe tensioni i lartë i gjakut

Veshi-750x470

Ju fishkëllojnë veshët? Ja çka tregon kjo për shëndetin tuaj

mjalti

Hojet e bletëve me vlerat më të mira për shëndetin

klinika zhan mitrev

Klinika Zhan Mitrev 24 vjet – 1 milion ekzaminime dhe 400,000 histori suksesi

gripi-sezonal

Ulet numri i të sëmurëve nga gripi në Maqedoni

fruthi

Fruthi po kërcënon edhe Maqedoninë!

ushqim2-707x383-600x360

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

INFO

NA NDIQ