Këshilltarët e BDI dhe LSDM në Strugë nuk përkrahën Deklaratën për distancim nga Merko

ina-online
ina-online

22 Gusht, 2023

Shumica e Këshillit të komunës së Strugës nuk i ka dhënë mbështetje deklaratës së Aleancës për Shqiptarët që ky organ i lartë komunal të distancohet nga kryetari i komunës së Strugës, Ramiz Merko, i cili u përfshi në Listën e Zezë Amerikane.

Këshilltarët e BDI-së dhe LSDM që përbëjnë shumicën nuk e votuan deklaratën e ASH-së, dhe më pas ky vendim i tyre bëri që këshilltarët e ASH-së, VMRO-DPMNE dhe Lëvizjes BESA të braktisin seancën.

Përmes kësaj Deklarate u kërkua që të konstatohet se qytetarët e Komunës së Strugës nëpërmjet përfaqësuesve të tyre politik nuk janë në përshirë në Korrupcion madhor, keqpërdorim të fondeve publike, ndërhyrje ne procese gjyqësore dhe të tjera publike, si dhe dëmtim të besimit të opinionit në institucione dhe zyrtarët demokratik në vend, motivacione këto me të cilat Kryetari i Komunës së Strugës Ramis(z) Merko është shpallur PERSONA NON GRATA nga Departamenti i Shtetit të SHBA, partneri strategjik i RMV.

Deklarata do t ‘u përcillet të gjitha institucioneve përkatëse të zbatimit të ligjit në vend, si dhe Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe misionit të BE-së. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

064b94d4-8473-4ab5-a707-d9b312fc9ae2

Opozita shqiptare: Të gjithë njerëzit e Artan Grubit të përzier në biznesin e kazinove

oliver spasovski

Spasovski mohon se ka konflikt mbi kandidatin e LSDM-së për president: Për ne me rëndësi është Fronti Evropian

Jeton Shaqiri

Shaqiri: Deri në fund të javës do të dorëzohen të gjitha librat

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

supermarketet-800x445

Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

INFO

NA NDIQ