Media kroate: Ja si Beogradi po kërkon ta përfundojë në veri të Kosovës planin që nisi Millosheviçi, zbulohen lojërat e fshehta të Vuçiqit

Picture of INA
INA

10/10/2023

Media kroate Slobodna Dalmacija i ka kushtuar një artikull situatës në Ballkan.

“Bota dëshmon brishtësinë e paqes çdo ditë, nga Ukraina në Nagorno-Karabakh dhe Kosovë, deri te sulmi i fundit i përgjithshëm i Hamasit ndaj Izraelit.

Asnjë nga këto ngjarje, me përjashtim të marshimit të gjatë të Putinit në Ukrainë, nuk ishte tepër i parashikueshëm, dhe disa i kapën shërbimet më të mira të inteligjencës në botë plotësisht në befasi.

Rastësisht? Asgjë nuk është e rastësishme, e lëre më një zinxhir i tërë veprimesh vrasëse agresive që nxisin kaos të përgjithshëm dhe tronditin ekuilibrin global”, nis artikulli i medias kroate.

Shkrimi i plotë

Destabilizimi i vendit më të ri në Evropë, një objekt i vjetër i mbijetesës hegjemoniste të Serbisë së Madhe, është një projekt tradicional shtetëror serb, sado jobindës Aleksandër Vuçiç u përpoq të lante duart nga ky veprim.

Menjëherë pasi forcat speciale të futura serbe hynë në aksion në Kosovë, njësitë e blinduara të ushtrisë serbe u zhvendosën në kufirin e Kosovës. Kjo madje rezultoi në një notë proteste nga Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken drejtuar Beogradit.

Regjimi mafioz serb me fytyrë çetnike ka ndryshuar në mënyrë kozmetike pamjen e tij vitet e fundit dhe ka thurur lajka për Uashingtonin dhe BE-në si garantues i stabilitetit rajonal, por me sulmin e fundit të drejtuar ndaj Kosovës, i ranë edhe maskat më të suksesshme.

Nuk ka fare dallim mes ish-asistentit të Sheshelit, Vuçiçit dhe Milorad Dodik: të dy po nxisin sistematikisht trazira në Ballkan, ndërkohë që i shërbejnë besnikërisht mentorit të tyre të vetëm të vërtetë, atij në Moskë.

Të gjitha luftërat serbe që nga fillimi i viteve nëntëdhjetë në rajonin tonë, në fund të fundit, fillojnë sipas të njëjtit model: së pari, njësitë paraushtarake dalin në rrugë, rrëzojnë trungje dhe ngrenë barrikada, e pastaj ushtria e rregullt, e armatosur deri në dhëmbë vjen për t’i ndihmuar ata.

Skenari kroat

Kështu ishte në Kroaci nga pranvera e vitit 1991, pasi në këtë mënyrë filloi gjakderdhja dhe rrethimi i Sarajevës në pranverën e vitit 1992, dhe kështu duhet të ishte padyshim tani në Kosovë, nëse Kurti dhe Perëndimi nuk do të kishin penguar transparencën e Vuçiçit.

Ky në fakt nuk është plani i tij: ai nuk e ka ndryshuar asnjë pikë në krahasim me paraardhësin e tij të dështuar dhe tragjik, babain e idesë së të gjithë serbëve në një shtet, xhelatin ballkanik Sllobodan Millosheviç.

Tridhjetë vjet më vonë, Vuçiç shpreson vetëm të korrigjojë gabimet e tij historike. Ashtu siç shpresojnë liderët e Hamasit se më në fund do të jenë në gjendje të zhbëjnë shtetin e Izraelit. Ndërsa ai përqafohej me liderët evropianë në Bruksel dhe vizitonte me përulësi Shtëpinë e Bardhë duke ecur pothuajse horizontalisht mbi qilimat atje, Vuçiç po blinte furishëm armë për shtetin gjatë gjithë asaj kohe.

Sigurisht, kryesisht nga miqtë rusë. Buxheti ushtarak i Serbisë është dyfishuar në tetë vitet e fundit: ndërsa u ofron qytetarëve serbë një parizier të subvencionuar nga shteti, në mënyrë që ata të mos vdesin fjalë për fjalë nga uria, ushtria çetnike në të njëjtën kohë shpenzon më shumë se 1.5 miliardë dollarë në vit për mjetet e vrasjes.

Kur e pyesin pse e bën këtë, ai e arsyeton si mbrojtje të nevojshme nga fqinjët agresivë.

Në fund të fundit, dihet se të gjithë fqinjët e Serbisë kanë tentuar të paktën 18 luftëra agresive agresive në 30 vitet e fundit për të pushtuar tokën e tyre kombëtare, të paktën brezin deri në Shabac apo Vrnjaçka Banja.

Si mund t’i ndihmojmë serbët të kuptojnë se ëndrra e një Serbie të madhe që keqbërësit dhe kryengritësit ua shesin për breza të tërë është makthi i tyre i dukshëm? Nuk do të ketë asnjë ekzaminim përmirësues për luftërat e tyre të dështuara pushtuese, as nuk mund t’i çojnë ata drejt lumturisë kombëtare.

Gjaku i fëmijëve të Serbisë apo të dikujt tjetër, vetëm Putin apo Vuçiç mund të çojë në një mandat tjetër plaçkitës dhe gënjeshtar. Këto ditë në qarqet më të larta të NATO-s dhe BE-së është ringjallur ideja për forcimin e misioneve aktuale ushtarake në Kosovë dhe Bosnjë e Hercegovinë.

Nëse trupat e NATO-s dhe BE-së së shpejti fillojnë të monitorojnë kufirin e Serbisë me vendet fqinje, siç supozohet se është planifikuar, Vuçiç mund të përpiqet edhe një herë të dërgojë vrasësit e regjimit të tij në misione destabilizimi”, përfundon artikullin media kroate.

TË FUNDIT
13 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
2 ditë
Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë
2 ditë
Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

ME TE LEXUARA

1 ditë
Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës
1 ditë
Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas
13 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

LEXO MË SHUMË

IMG_3560

Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese

bajram begaj

Pas Deçanit, Begaj do të shpallet qytetar nderi edhe në Drenas

spanja kosova

Parlamenti spanjoll nesër debaton propozimin për njohjen e Kosovës

wesley clarck vesli klark

Gjenerali Clark: LDK-ja ishte arsyeja e suksesit të intervenimit të NATO-s në Kosovë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

bajram begaj

Presidenti Begaj vizitë dyditore në Kosovë. Do nderojë të rënët e UÇK-së

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

INFO

NA NDIQ