Austria kërkon njohjen e Kosovës nga e tërë BE-ja

INA
INA

24/10/2023

Ministrja austriake për Bashkimin Evropian dhe Kushtetutën, Karoline Edtstadler, ka thënë se pret që i tërë Bashkimi Evropian ta njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës.

Në një letër publike, ajo ka theksuar se nëse Evropa dëshiron t’i kthejë fjalët e saj të solidaritetit me Ballkanin Perëndimor në veprim, ajo duhet të synojë pesë pika, e një ndër to është “Njohja e Kosovës nga të gjitha 27 BE-të sa më parë dhe dhënia e statusit kandidat para zgjedhjeve të BE-së”.

Ministrja Edtstadler ka kritikuar BE-në për mosveprim drejt shteteve të Ballkanit Perëndimor në 20 vjetët e fundit.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli Liridon

“Tentativa të tjera për të vrarë Liridonën”- Lala befason me deklaratën: Ja pse nuk i besoj babait të Naimit!

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

albin kurti

Kurti u drejtohet me videomesazh qytetarëve serb të Kosovës

Liridona ademaj

Eksperti i sigurisë flet për planin e vrasjes së Liridonës, ja çka paralajmëron në procesin gjyqësor

Spartak Ngjela

“Keni për ta parë…”, avokati shqiptar ‘godet’ Radoiçiqin – jep lajmin e keq për “sllavët”

tome-gashi

Teoria e Tomë Gashit: Naim Murseli e ka pasur një frikë, ka qenë në presion të madh nga dikush tjetër

77-1-750x430

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në veri politikanin serb, Aleksandar Arsenijeviq

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

“Kam mesazhet kur Naimi kërkon lekë borxh”, Gazetari: Arrestime të reja për vrasjen e Liridonës

INFO

NA NDIQ