Trajkoviq: Drafti i Asociacionit u përgatit nga ekspertë anglo-saksonë, Vuçiq pranoi integritetin territorial të Kosovës

INA
INA

15/11/2023

Drafti i propozuar për Asociacionin e komunave me shumicë serbe është përgatitur nga ekspertë anglo-saksonë, të cilët e kanë plotësuar marrëveshjen nga Brukseli me disa detaje, thotë politikania serbe në Kosovë, Rada Trajkoviq.

Ajo tha për N1 se ambasadori amerikan në Prishtinë ka thënë se dokumenti është në përputhje me Kushtetutën e Kosovës

Siç deklaroi ajo, tani ka ardhur akti i pranimit të disa gjërave që i kënaqin shqiptarët.

“Vuçiq pranoi integritetin territorial të Kosovës, tani edhe veçoritë kombëtare të Kosovës. Pranon gjithçka që bie ndesh me Kushtetutën e Serbisë”, tha ajo.

“Nëse ky është tashmë realiteti, a duhet shteti ta pranojë atë që serbët në Kosovë e pranojnë për të mbijetuar”, tha ajo.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic-dacic

Vuçiq është kundër që Daçiqi të jetë kryeministër i ardhshëm i Serbisë

presheva-1

I specializuar në Akademinë e Kriminalistikës, Sinani shkruan për të riun nga Presheva që po diskriminohet në Serbi

vucic

Fushata zgjedhore në Serbi: Pak flitet për BE-në dhe shumë për Kosovën

vucic

Gjermania paralajmëron Vuçiç për Rusinë: S’mund të ulesh në dy karrige njëkohësisht

policia-bullgar

MPB-ja Bullgare : Nuk kemi të dhëna se Palevski ndodhet në Bullgari

spajiq

Mali i Zi: Fillon regjistrimi i shumëpërfolur i popullsisë

Christopher Hill Kristofer

Ambasadori Hill: E di Serbia mirë cili është detyrimi i saj

Hitler

Shkatërroni Jugosllavinë sa më shpejt, çka shkruhet në Direktivën e Hitlerit të bleu Serbia

presheva

Serbia paralajmëron hapjen e një shtabi policor në Preshevë

INFO

NA NDIQ