“Amaneti i fundit”, Julian Deda zbulon porosinë që i madhi Zef Deda i la familjes para se të mbyllte sytë përgjithmonë

Picture of INA
INA

27/11/2023

Qyteti i Shkodrës dhe e gjithë Shqipëria morën lajmin e hudhur të premten që lamë pas, atë të ndarjes nga jeta të aktorit dhe mjeshtrit të madh të humorit, Zef Deda.

Legjenda e artit shqiptar u përcoll për në banesën e fundit ditën e shtunë, pas homazhe që u kryen në Teatrin “Migjeni” ku ai kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij.

Zef Deda pikëlloi të gjithë ata që e njihnin nga afër si dhe ata që e njohën atë përmes ekranit me anë të qindra personazheve që ai interpretoi, por një dhimbje të madhe dhe të pashërueshme la për bashkëshorten e tij Rozina si dhe dy djemtë, Juljanin dhe Marjanin.

Zef Deda pikëlloi të gjithë ata që e njihnin nga afër si dhe ata që e njohën atë përmes ekranit me anë të qindra personazheve që ai interpretoi, por një dhimbje të madhe dhe të pashërueshme la për bashkëshorten e tij Rozina si dhe dy djemtë, Juljanin dhe Marjanin.Djali i tij i madh, Juljan Deda, ka ndarë për publikun e gjërë edhe “amanetin” e fundit që u la Zef Deda para se të largohej përgjithmonë nga kjo botë.

“Porosia e tij e fundit “ju du t’qeshun”, do shkoje ne vend.

Familja jone falenderon perzemersisht secilin nga ju, per mbeshtetjen dhe respektin e treguar. Ju duam..!”, shkruan Deda krah fotos me nënën dhe të vëllain, ku shihen të qeshur ashtu si dhe Zefi donte t’i shihte.

Aktori i mirënjohur, kolosi i humorit shqiptar, Zef Deda, ndërroi jetë më 24 nëntor në moshën 73-vjeçare. Zef Deda vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë me të cilën nuk arriti të fitonte betejën. Ai u përcoll për në banesën e fundit më 25 nëntor mes lotëve të familjarëve, kolegëve dhe qindra shqiptarëve të cilët ndonëse nuk patën mundësi për të qenë të pranishëm në ceremoninë e varrimit, i shprehën ngushëllime familjarëve përmes mesazheve dhe rrjeteve sociale.

TË FUNDIT
2 orë
Erjola harron ‘thikën pas shpine”, pajtohet me Gracianon
2 orë
“Nuk kam asnjë pishman, Egla e meritoi fitoren”, Juli flet pasi u rendit i dyti, zbulon nëse do të rikthehet në Top Channel
4 orë
Sara Gjordeni: Jam në proces gjyqësor me dy persona
5 orë
Egla Ceno shpallet fituese e ‘Big Brother VIP Albania 3’
13 orë
10 truke që të dalloni brendet origjinale nga ato joorigjinale

ME TE LEXUARA

1 ditë
“Do mbash mëkatin, a do bësh viktimën”, Xhensila i përgjigjet Besit: Në mundsh ta ruash arsyen
1 ditë
Shifër e çmendur! Françeska veshi sonte fustanin 11 mijë euro, që planifikoi për finale (FOTO)
1 ditë
Pasi zbulohet misioni i saj, Elsa Lila mbyll zyrtarisht rrugëtimin në Ferma VIP
23 orë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
22 orë
Sonte finalja e Bigbrother. Kush do të fitojë? (FOTO)
21 orë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2024-05-26-10-51-08-911_com.facebook.katana-edit

Erjola harron ‘thikën pas shpine”, pajtohet me Gracianon

Screenshot_2024-05-26-10-47-07-075_com.facebook.katana-edit

“Nuk kam asnjë pishman, Egla e meritoi fitoren”, Juli flet pasi u rendit i dyti, zbulon nëse do të rikthehet në Top Channel

Sara gjordeni bbvip

Sara Gjordeni: Jam në proces gjyqësor me dy persona

Egla Big brother

Egla Ceno shpallet fituese e ‘Big Brother VIP Albania 3’

levis jeans

10 truke që të dalloni brendet origjinale nga ato joorigjinale

fero

Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup

Big brother vip albania3

Sonte finalja e Bigbrother. Kush do të fitojë? (FOTO)

fero

Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros

elsa lila

Pasi zbulohet misioni i saj, Elsa Lila mbyll zyrtarisht rrugëtimin në Ferma VIP

INFO

NA NDIQ