75% e personave të pavaksinuar kanë antitrupa

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/03/2022

Të dhënat nga analiza e testimit skrining për COVID-19 që e ka realizuar Ministria e Shëndetësisë, tregojnë se të testuarit që nuk janë vaksinuar, prania e anti-trupave lëvizë nga 75 deri 76 përqind, ndërsa te të testuarit që janë vaksinuar shkalla e anti-trupave lëvizë prej 85 deri 86%.

Këtë në një deklaratë për AIM e tha sot zv.ministri i Shëndetësisë Vlladimir Rendevski, i cili shtoi se këto të dhëna tregojnë se një numër i madh i personave që nuk janë vaksinuar, megjithatë kanë pasur kontakt me virusin, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai gjithashtu theksoi se nëse është arritur imunitet kolektiv vendos Komisioni për Sëmundje Infektive në bazë të analizave.

Megjithatë, sqaroi Rendevski, parametri më i rëndësishëm është analiza e numrit të të sapoinfektuarve, të vdekurve dhe të hospitalizuarve dhe në bazë të kësaj rekomandohen masa epidemiologjike.

Ai theksoi se vaksinimi kundër Covid-19 është shtyllë për përmirësimin e sistemit imunitar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bislimi-petkovic-lajcak

Rund i ri i dialogut në Bruksel për çështjen e dinarit serb

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

bilall kasami kumanove

“Ju ka hyrë fesati, po përçahen çdo ditë” – Kasami thumbon Frontin Europian

kufiri kroaci serbi

Serbia mohon gjithçka, i paraqet si normale vonesat në kufi: I kemi forcuar kontrollet për të gjithë udhëtarët, po bëjnë panikë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

zgjedhje maqedoni

Sot nisi fushata për zgjedhjet parlamentare

Screenshot_2024-04-17-23-01-56-446_com.facebook.katana-edit

Mesazhi i Rijad Shaqirit nga Likova: Kush ka frikë nga ujqërit, nuk futet në mal

INFO

NA NDIQ