Tusk: Evropa ka hyrë në “epokën e paraluftës

INA
INA

30/03/2024

Lufta është një kërcënim real dhe Evropa nuk është gati, paralajmëroi kryeministri polak Donald Tusk, duke u bërë një thirrje të drejtpërdrejtë liderëve evropianë që të bëjnë më shumë për të forcuar mbrojtjen dhe për të dërguar ndihmë urgjente ushtarake në Ukrainë, dhe paralajmëroi se dy vitet e ardhshme të luftës do të të jetë vendimtare, përcjell tesheshi.

Tusk deklaroi se Evropa ka hyrë në “epokën e paraluftës” dhe se, nëse Rusia mposht Ukrainën, askush në Evropë nuk do të jetë në gjendje të ndihet i sigurt.

Ai u tha mediave evropiane se presidenti rus Vladimir Putin e kishte fajësuar tashmë Ukrainën për sulmin terrorist në sallën Crocus të Moskës më 22 mars pa, tha ai, asnjë provë dhe me sa duket për shkak të nevojës së tij për të justifikuar sulmet gjithnjë e më të dhunshme ndaj objektivave civilë në Ukrainë.

Kryeministri polak kujton se në fillim të kësaj jave Rusia sulmoi Kievin me raketa hipersonike për herë të parë gjatë ditës. Tusk vuri në dukje se pavarësisht se kush fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA në nëntor, Uashingtoni dëshiron që Evropa të bëhet e pavarur ushtarakisht.

Ai vlerësoi disa liderë evropianë dhe theksoi rëndësinë e bashkëpunimit të sigurisë midis Polonisë, Francës dhe Gjermanisë, një aleancë e njohur si Trekëndëshi i Vajmarit.

Polonia tani ndan katër përqind të PBB-së së saj për mbrojtjen, ndërsa anëtarët e NATO-s duhet të ndajnë dy përqind të PBB-së. 

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1265

Sondazhi i IRI: Serbia aleati më i rëndësishëm për qytetarët maqedonas, Bullgaria, Rusia dhe Kosova shihen si kërcënim

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Edhe 4 ditë deri në përfundim të fushatës për zgjedhjet presidenciale, ja çfarë premtojnë e për çfarë akuzojnë kandidatët

FB_IMG_1713533454518

VLEN takon mërgatën shqiptare në Berlin dhe Cyrih

UNICEF refugjate

UNICEF përsërit thirrjen për armëpushim pasi numri i fëmijëve të vrarë në Gaza tejkalon 14 mijë

IMG_1268

Anketa e CRPC: VMRO-DPMNE në avantazh para LSDM-së, VLEN para Frontit Evropian, ja si janë me deputetë?

boki-649x430

Boki 13: Kam kërcënime nga politikanët aktualë nga pushteti! Zoran Zaev është gjithçka, vetëm jo njeri që e mbron ligjin

kurti mediat

Ushtrimet serbe në kufi, Kurti: Serbia paraqet kërcenim për Kosovën

nafta tregjet

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

kandidatet president maqedoni zgjedhjet

Anketa e CRPC: Davkova para Pendarovskit, Taravari dhe Osmani në një garë të ngushtë! (TABELA)

INFO

NA NDIQ