​Xhaka apo Gjimshiti, sot finalja e Ligës së Evropës

Picture of INA
INA

22/05/2024

Finalja e parë e tre garave të klubeve të UEFA-s na çon në “Dublin Arena” në Irlandë, e cila pret finalen e 15-të të UEFA Europa League (UEL) midis debutuesve të finales evropiane Atalanta dhe skuadrës gjermane në top formë, Bayer Leverkusen.

Të pranishmit do të jenë dëshmitarë të historisë pa marrë parasysh rezultatin, pasi Atalanta mund të bëhet skuadra e parë italiane që ngre trofeun e UEL, ndërsa një ndeshje e 52-të e pamposhtur e sezonit për Leverkusen (42 fitore, 9 barazime) do të linte kampionët e sapokurorëzuar të Bundesligës. një ndeshje pas një fushate si të pamposhtur.

Sa i përket ndeshjes, italiani Gianluca Scamacca do të drejtojë sulmin e Atalantës në këtë finale historike të Europa League. Është finalja e parë evropiane për “La Dea” që tashmë është kualifikuar në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm përmes Serisë A.

Ka ende disa dyshime në lidhje me formacionin e Atalantas pasi është ende e paqartë nëse Gian Piero Gasperini do ta startojë me Giorgio Scalvinin në mbrojtje apo mesfushë apo do ta lërë atë fillimisht në stol.
Nga minuta e parë të Atalanta do të luajë reprezentuesi shqiptar Berat Gjimshiti, që në fushë do të përballet me Granit Xhakën si rival.

Këto janë formacionet e mundshme:

Atalanta (3-4-1-2): Musso; Djimsiti, Hien, Kolasinac; Zappacosta, Scalvini, Ederson, Ruggeri; Koopmeiners, De Ketelaere, Scamacca

Bayer Leverkusen (3-4-3): Kovar; Tapsoba, Tah, Hincapie; Stanisic, Andrich, Xhaka, Grimaldo; Frimpong, Ëirtz, Adli.

TË FUNDIT
2 orë
Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët
4 orë
Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria
4 orë
Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe
5 orë
Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024
5 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

ME TE LEXUARA

1 ditë
VIDEO/ Daku shau keq maqedonasit Federata e Futbollit e Maqedonisë reagon: të kërkoj falje
14 orë
Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit
1 ditë
Granit Xhaka: Kur kemi nevojë për të, Shaqiri është këtu!
5 orë
UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun
1 ditë
Lajm i mirë për Ramadanin, vjen oferta e gjigantit italian
5 orë
Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij
24 orë
“Hysaj dështon sërish, masakrohet në rrjet”, ish-futbollisti Sokol Kushta: Këto janë gabimet e radhës
5 orë
Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

LEXO MË SHUMË

nedim bajrami

Spanja e para, kombinimet e Grupit B, Shqipëria “e dënuar” të mposhtë iberikët

gjasula kombetarja shqiperia

Llogaritë për kualifikimin, ja si kalon grupin Shqipëria

FB_IMG_1718953575861

Komenti i guxishëm dhe i sinqertë i një vajze serbe

arsenal

Arsenali vihet në kërkim të transferimit të parë të verës – bën ofertë zyrtare për yllin e Euro 2024

mesi-argentina

Fillon Copa America, Argjentina e nis mbrojtjen e titullin me fitore ndaj Kanadasë

roberto baggio

Roberto Baggio rrahet dhe mbahet peng së bashku me familjen në vilën e tij

IMG_3399

UEFA hap hetim disiplinor për Mrilind Dakun

spanja

Spanja kalon në epërsi me autogolin e Calafiorit

mirlind daku

Daku kërkon falje për fyerjet ndaj maqedonasve e serbëve

INFO

NA NDIQ