79 vjetori i Masakrës së Sopotit, përurohet muzeu përkujtimor, të pranishëm familjarë dhe veteranë të UÇK-së nga gjitha viset

ina-online
ina-online

04/11/2023

Me moton “Ata janë të gjallë” në Kompleksin memorial në fshatin Sopot të Kumanovës, u përkujtuan viktimat e masakrës së Sopotit të 3 dhe 4 nëntorit të vitit 1944, ku forcat partizane dhe çetnike ekzekutuan 64 banorë, mes të cilëve fëmijë nga mosha 7 vjeçe, të rinj dhe burra.

May be an image of 1 person

May be an image of monument

Në kuadër të manifestimit përkujtimor, pas homazheve pranë varrezave në kompleksin memorial u hap edhe muzeu përkujtimor “Kulla e martirëve”, përcjell INA.

May be an image of newsstand

May be an image of 4 people and text

May be an image of map and text

May be an image of 2 people

Në këtë ngjarje të rëndësishme të kësaj treve përpos familjarëve ishin edhe mysafirë nga troje të ndryshme, veteranë të UÇK-së, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, Fazli Veliu, Xhevat Bislimi si dhe veprimtarë tjerë.

Para manifestimit ishte organizuar edhe marshi nga Klubi Bjeshkatar “Kumanova” me moton “Ata janë gjallë”, ku ishin pjesëmarrëse shoqëritë bjeshkatare nga gjitha trojet shqiptare, mes tyre edhe kryetari i Bjeshkëtarisë dhe Alpinizmit të Shqipërisë, Artur Guni.

Në fund të manifestimit, Shukri Masurica në cilësinë e organizatorit ndau mirënjohje pë gjithë kontribuesit dhe mbështetësit e këtij manifestimi.(INA)

May be an image of monument and text

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stefan bogoev

Bogoev: Jam i sigurt për një fitore të dyfishtë në zgjedhjet e Frontit Evropian

arben taravari ziadin sela

Arben Taravari: ASH e fortë dhe unike, ka vite që lexojmë lajme për përçarje

3fb9fdb9-5211-407a-a732-9132e4550a33-1392x815

Mexhiti, Kasami dhe Gashi takojnë Islam Aliajn, deputetin shqiptar në Zvicër

Ilire Dauti

Deputetja që zhvillon betejën për shqiptarët pa nënshtetësi

Boban Stefkovski Gazi Baba

LSDM: Kryetarët e VMRO-së marrin 1500 euro rrogë, ndërsa qytetarëve të Gazi Babës u kanë borxhe

moti dimer acar temperatura

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

bujar-osmani-kovacevski-ahmeti

Ky do të jetë kryeministri i parë shqiptar në Maqedoni ?! (FOTO)

tanja fajon

Fajon: Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme që vendi të ecë përpara

fabrika ats dronet

Maqedonia do të prodhojë katër lloje dronësh sipas standardeve të NATO-s

INFO

NA NDIQ