9 milionë euro për 1km të autostradës – Arsyetohen nga Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore

INA
INA

09/02/2024

Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore, ku drejtor është Ejup Rustemi nga BDI, sot është arsyetuar përse kanë paguar 9 milionë euro për vetëm 1 kilometër për autostradën Kërçovë-Ohër, shkruan Alsat.

Këtë e ka përcaktuar Enti shtetëror i revizionit.

Alsat kërkoi koment nga Ndërmarrja Publike nëse dikush do të mbajë përgjegjësi për shumën e lartë dhe a e kanë ditur se për 1 kilometër janë shpenzuar 9 milionë euro nga buxheti i qytetarëve?

Prej aty na u përgjigjën se – sa kanë pasur- aq kanë shpenzuar, madje nuk i kanë shpenzuar të gjitha.

“Sipas Marrëveshjes së lidhur për realizimin e ndërtimit të autostradës Kërçovë-Ohër dhe 5 anekseve të nënshkruara të Marrëveshjes për realizim, janë siguruar mjete në vlerë prej 598.074.670 euro. Të realizuara në dhjetor 2023 janë 470,908,085 euro ose 78,73%. Për momentin nuk ka nevojë për mjete shtesë për realizimin e projektit”, thonë nga Ndërmarrja Publike për Rrugë Shtetërore.

Alsat ka dërguar sërish të njëjtat pyetje, por Ndërmarrja publike nuk na është përgjigjur. Rustemi dhe ministri i Transportit, Bllagoj Boçvarski, premtuan se autostrada do të jetë gati deri më 31 dhjetor 2023. Por kjo nuk ndodhi, kështu që afati u shkel përsëri.

Si arsye kryesore të vonesës, revizioni përmend mangësitë në projekt, shpronësimin e vonuar, nevojën për dislokim të infrastrukturës mbitokësore dhe nëntokësore.

Nuk ka pasur personel të mjaftueshëm, as makineri e pajisje. Autostrada, e gjatë vetëm 56 kilometra, është në ndërtim e sipër që nga viti 2014./ Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shqiptar-mal i zi

Shqiptari i vrarë sot në Mali të Zi, kishte kërkuar statusin e dëshmitarit, ka ofruar informacione për disa vrasje

scholz-shulc-olaf

Gjermania nuk do të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë

kandidatet per president

Osmani i mblodhi nënshkrimet për president, edhe pak ju duhen Taravarit, Dimitrievskit dhe Vankovskës

daniel server

Serwer për Vuçiq-in: Dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

kosov kroaci

A e rekomandoi ambasada e Kosovës një kosovar të pranojë dokumentet e Serbisë? MPJ deklarohet për rastin

kamberi vucic

Vuçiç fton shqiptarët në qeverinë e re, cila ishte përgjigja ndaj tij?

Prokuroria

Po kontrollohet një lidhje e mundshme e vrasjes në Bllacë me shpërthimin e një zjarri në Çair

aeroport italiane franceze

Shtrenjtohen biletat e fluturimeve, ja sa do të shkojnë?

Biden

Biden shpreson për një pauzë të luftimeve në Gazë gjatë Ramazanit

INFO

NA NDIQ