Fuere: Të ruhet fryma e Marrëveshjes së Ohrit

Marrëveshja e Ohrit i ka përballuar sfidës së kohës por fryma e saj duhet të ruhet edhe më tej, vlerëson ish ambasadori i BE-së në Shkup Ervan Fuere. Në një intervistë për Alsat, Fuere thotë se duhet të zbatohen politika në interes të të gjithë shoqërisë dhe jo vetëm të një grupi të caktuar etnik. Ai këtu përmendi punësimet në administratë si dhe…
Lexo më tepër

Mehaj prezanton blerjet e fundit për Ushtrinë e Kosovës

Ministri i mbrojtje, Armend Mehaj ka prezantuar blerjet e reja për Ushtrinë e Kosovës. "Me qëllim të informimit tuaj të drejtë, dhe që t'i shmangeni keqinformimit po publikojmë disa nga blerjet që janë bërë nga Ministria e Mbrojtjes. Brenda periudhës së qeverisjes së deritanishme janë zotuar mbi 50 milionë euro blerje të armatimit. Kaq buxhet…
Lexo më tepër

Çka thonë të rinjtë për Marrëveshjen e Ohrit?

Marrëveshja e Ohrit mundësoi hapjen e dyerve të institucioneve në Maqedoninë e Veriut, veçanërisht për të rinjtë shqiptarë, thonë disa nga të rinjtë e anketuar nga Radio Evropa e Lirë. Megjithëkëtë, ata shtojnë se ky dokument nuk ka kontribuar për të ndaluar hovin e braktisjes së shtetit. Marrëveshja e Ohrit, e cila u nënshkrua më 13 gusht të…
Lexo më tepër

Rama: Shqipëria i kërkoi zyrtarisht KiE-së të shpallë të pabazuara akuzat për trafikim organesh gjatë luftës në Kosovë

Kryeministri Edi Rama, ka njoftuar se Shqipëria i ka kërkuar zyrtarisht Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës të shpallë të pabazuara akuzat për trafikim të paligjshëm të organeve gjatë luftës në Kosovë. Ai ka thënë se raporti famëkeq i Dick Martyt nuk mund të gëzojë më rezolutën mbështetëse në fuqi. “SHQIPËRIA i kërkoi zyrtarisht…
Lexo më tepër

Lajme

[virusweather theme="dark" size="320"]

Sport

Paraqitje grandioze e Shkëlqim Vladit: Me hat-trick ai shkëlqen në radhët e FC Aarau

Për herë të parë këtë sezon, FC Aarau e mbajti portën e pastër në Bellinzona. Skuadra e trajnerit Stephan Keller mundi skuadrën e promovuar me rezultat 4-0. Futbollisti shqiptar Shkëlqim Vladi shënoi hat-trickun e parë në karrierë, ndërsa zëvendësuesi Andrin Hunziker me kokë kryesoi rezultatin përfundimtar Anti-futbolli është një term shumë i…
Lexo më tepër