A do mbetet me ‘gishta në gojë’ shteti, nëse ikin Mijalkovi e Kamçevi?

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2022

Historia përsëritet, ose më mirë, drejtësia maqedonase e përjetoi së fundmi dezhavu.

Thujase u rishfaq fundi i vitit 2018, kur nga paraburgimi “Shutka” për Vitin e Ri dolën çifti dikur më i fuqishëm i biznesit Sasho Mijalkov dhe Orce Kamçev.

Atëherë i pari u gëzua Kamçevi dhe pas vetëm dy ditësh, më 29 dhjetor, qelia iu hap Mijallkovit, shruan revista Fokus, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Tani, tre vjet më vonë, fati i buzëqeshi fillimisht Mijallkovit, i cili u lirua sërish në natën më të çmendur dhe Kamçevi iu shmang paraburgimit. Gjatë asaj periudhe ai ka qëndruar në Sistina dhe një ditë para Krishtlindjes ka shkuar edhe në shtëpi.

Dalja e dy refugjatëve të mundshëm është bërë e mundur nga gjyqtarët e Apelit, të cilët kanë matur se garancitë, të vlerësuara në 11 milionë euro secila, do t’i mbajnë milionerët në shtëpi, pra nuk do të shpëtojnë. Ose çfarë do të thoshin kumanovanër: “Rreziko fort o shpirt i dashur, sa mund të shpëtosh”.

Kush do të shpëtojë dhe kush do ta hajë shkopin mbetet për t’u parë, por ajo që mund të diskutohet tani është se sa të pastra dhe reale janë garancitë e dy pushtetarëve, pra nëse në rast arratisjeje shteti mund të përfitonte realisht apo do të ishte mbetur me xhepa bosh, si në rastin e konfiskimit të pasuksesshëm të pasurisë së biznesmenit Sead Koçan?!/Fokus

TË FUNDIT
30 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

2 ditë
Rama favorizon firmën kineze në tenderin 10 milionësh, a po rrezikohet siguria nacionale?
10 orë
Osmani: Votimi në NATO, hap i rëndësishëm për fatin e Kosovës
1 ditë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
7 orë
9 ditë sallat e operacionit jashtë funksionit! MSH pret rezultate nga Gjermania, por nuk dihet kur vijnë
15 orë
Paraqitje e shpeshtë e shiut të rrëmbyeshëm dhe bubullimave deri të enjten, stabilizim i motit nga e premtja
3 orë
Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës
2 ditë
Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe
10 orë
Demiri: Sallat e operacionit në klinikën “Nënë Tereza” janë mbyllur për shkak të problemeve teknike

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

kadri

Kadri Veseli flet në Hagë: Gjykimi të bëhet në kohë të arsyeshme, të mos cenohet besimi i popullit të Kosovës

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

INFO

NA NDIQ